HDP önünde bekletilenlere ‘Ankara’ya gidelim’ önerisi

Parti binaları önünde bekletilenlerin amacının çocuklarını bulmaktan ziyade çalışmalarını engellemek olduğunu belirten HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Vekili İrfan Söner, “Çocuklarının bulunmasını istiyorlarsa, hep beraber Ankara’ya gidelim” çağrısında bulundu.

460 gündür HDP önünde oturtulan aileler

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde 460 gündür çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla bekletilen grup, adeta parti binasını işgal etmiş durumda.

İktidar tarafından HDP’yi kriminalize etme ve parti çalışmalarını engellenme amacıyla ana akım medya tarafından sık sık gündeme getirilen bu kişiler, her sabah polislerce evlerinden alınıp bina önüne getirilirken, akşam saatlerinde ise evlerine götürülüyor.

Emine Erdoğan bile ziyaret etti

Binaya girip çıkan halka, gazetecilere ve partililere fiziki ve sözlü saldırılar gerçekleştiren bu kişiler, bugüne kadar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emine Erdoğan ve bazı bakanlar tarafından da ziyaret edildi.

HDP binası önünde oturmaları karşılığında kendileri ya da yakınlarına iş verilip, İŞKUR üzerinden kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen söz konusu kişilerin tüm saldırıları, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü foto film ekiplerince kayıt altına alınıyor.

Saldırı anlarına dair görüntüleri çeken ekipler, saldırı öncesi ve sonrası yaşananları kırparak, hükümet yanlısı medya kuruluşlarına servis ediyor.

HDP Diyarbakır İl EşBaşkanı İrfan Söner

Benzer görüntüler, küfür ve hakaretlerle hedef olan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun hakkında servis edildi. Son olarak ise 21 Kasım’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyesi İhsan Çapan saldırıya uğradı.

Grubun, “bize tükürdü” iddiasıyla Çapan’a saldırdığı anlar da görüntülere yansıdı. Yaşananların ardından saldırıya maruz kalan Çapan, ifadeye çağrıldığı Silvan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı.

Yere tükürdüğü iddia edilen Çapan, “örgüt propagandası” yapmakla suçlanarak adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağıyla serbest bırakıldı. Yaşanan tüm olaylarda polis, söz konusu kişilere müdahale etmezken, saldırıya maruz kalan partililer, gözaltına alınıyor ve haklarında soruşturmalar açılıyor.

Aynı şekilde HDP binasına giriş yaptığı sırada saldırı ve sözlü hakaretlere maruz kalan tüm yöneticiler ve birçok yurttaş, emniyet müdürlüğünde ifade verdi.

Saldırılar kayıt altına alındı

Bugüne kadar birçok saldırı olduğunu belirten HDP Diyarbakır İl Eşbaşkan Vekili İrfan Söner, 30’a yakın saldırının ise ciddi anlamda sonuçlar doğurduğunu aktardı. Söner, saldırıların tümünü tutanaklaştırdıklarını, görüntüleri de kayıt altına aldıklarını söyledi.

Amaç çocukları değil

Seçimlerde kazandıkları belediyelere kayyım atanmasından beş gün sonra ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenen bir gencin evden kaçması ve ailenin HDP il binası önüne gelmesiyle birlikte iktidar tarafından yeni bir saldırı kampanyasının başlatıldığını vurgulayan Söner, “Daha sonra çocuk ortaya çıkıp açıklama yaptığında aile partimizin önünden gitti. Fakat bu durumdan faydalanılacağı öngörülerek aileler üzerinde bir çalışma yapıldı. Özellikle devlet yetkililerinin bu konudaki açıklamalarında ‘Beş bin aile ile diyalog halindeyiz, onları buraya getirtmeye çalışıyoruz’ denildi” diye belirtti.

Polis ve asker aileleriyle birlikte yaklaşık 15 ailenin parti binalarının önünde bekletildiğini ifade eden Söner, kurdukları çadır ile birlikte bütün parti çalışmalarının engellenmeye çalışıldığına dikkat çekti.

Çözüm Meclis’te

Söner, çocuklarına ulaşmaları için hem siyasi partilerden hem de sivil toplum örgütlerinin içinde bulunduğu bir heyet kurmayı amaçladıklarını ancak ailelerin yaptıkları öneriye yanaşmadığını belirtti.

Çözüm yerinin ise Meclis olduğuna işaret eden Söner, “Tekrar sesleniyoruz, hangi kapıyı çalmak istiyorsanız vekillerimizle o kapıyı çalalım ve çocuklarınızı bulmaya yardımcı olalım. Amaç şov değil çocuklarınızı bulmak ise gelin hep beraber Ankara’ya gidelim. Bir buçuk yıldır buradasınız insanlara hakaret etmekten başka elinize ne geçti?” diye sordu.

Ailelere çağrı

Ailelere çağrıda bulunan Söner, “Çözüm istiyorlarsa gelsinler, hangi kuruma nereye gidilmesi gerekiyorsa çözüm üretelim, ancak bizim çalışmalarımızı engellenemeye yönelik bir çaba içerisine girmesinler, izledikleri yol gerçek bir yol değil. Kamuoyuna da şunu söylüyoruz; bu ailelerin sorunun çözümüne yönelik gelin Meclis’te bir heyet oluşturalım ve ne gerekiyorsa yapalım” dedi.

MA