HDP Parti Sözcüsü Günay: Meclis bir an önce toplanmalı

HDP Parti Sözcüsü Günay, Covid-19 salgınına karşı işçinin, emekçinin, yoksulun sorunlarının çözümü için Meclis’in çalışmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

Günay, Meclis’in bir an önce toplanarak bu süreci sağlıklı bir şekilde çözmenin yollarını aramalı.

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, gündemdeki konulara ilişkin Diyarbakır İl binasında basın açıklaması yaptı. Açıklama HDP’nin sosyal medya hesaplarından yayınlandı. Dünya genelinde yeni tip koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısının 140 bini aştığını belirten Günay, salgın nedeniyle yaşamını yitiren partili arkadaşları Ata Aktürk ve Burhan Taşdemir’in ailelerine de başsağlığı diledi.

‘Gerçekleri toplumla paylaşmaya devam edeceğiz’

İnsanlığın bu zorlukların üstesinden geleceğini ve bu zorlu mücadelenin her anında halkın yanında olacaklarını belirten Günay, “Küresel bir salgını, küresel düzeyde küresel dayanışma ile aşabiliriz.” dedi. Bu sürecin bir iki ay gibi kısa bir sürede biteceğini umut etmeye devam ettiklerini söyleyen Günay, “Fakat gerçekleri de toplumla paylaşmaya devam etmeliyiz. Salgın bazı ülkelerde şu an denetim altına alınmış olsa da bir aşı veya ilaç bulunmadığı sürece insanlığı tehdit etmeye devam edecek. Bunun bilincinde olmalıyız.” diye konuştu.

‘AKP iktidarı ve ortağı salgına karşı politikasız’

AKP iktidarı ve ortağının salgına karşı “politikasız” olarak eleştiren Günay, “Şu an an itibariyle Türkiye’de birçok insan yüksek risk altında, enfekte olmuş halde. Zaten açıklanan rakamlar ortada; her geçen gün vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor.” dedi. Salgının diğer önemli bir sonucunun da toplumun yaşadığı ekonomik sorunlar olduğuna işaret eden Günay, şöyle konuştu:

“AKP iktidarının ülkeyi gırtlağına kadar borca sokarak milyonlarca insanımızı işsizlik, yoksulluk ve yoksunlukla yüz yüze bıraktı. AKP iktidarı, bu zor zamanlarda bile Hazine’den halka vereceği bir kuruş bırakmadı. Bunu herkes görüyor. İktidar sözcülerinin söylediği söz var. ‘Genel yasağın ekonomik maliyeti büyük olur’ diyorlar. Aslında tam bir itiraf bu.” diye konuştu.

‘Savunma sanayine değil halkın sağlığına bütçe’

Yapılması gerekenin savunma sanayine değil halkın sağlığına bütçe ayırmak olduğunu dile getiren Günay, “İktidar şimdiye kadar açıkladığı paketlerde halkın gerçek durumuyla uzaktan yakından ilgili değildi. Gerçeklikten yoksundu. Algı oluşturmaya çalışan, durumu kurtarmaya çalışan paketlerdi bunlar. Bu nedenle doğru dürüst bir karantina uygulamasına gitmekten bile aciz bir hükümet pratiği var.” dedi.

Meclis çalışmasını yürütmeli

Salgının yayılma hızının denetim altına alınması, insanların evde kalabileceği bir yardım paketinin bir an önce açıklanmasının elzem bir ihtiyaç olduğunu belirten Günay, “İşçinin, emekçinin, yoksulun sorunlarının çözümü için Meclis çalışmaya devam etmeli. Bir an önce toplanmalı ve bu süreci sağlıklı bir şekilde çözmenin yollarını aramalı Meclis. Partimizin bu konuda Meclis’te yapılacak olan her türlü düzenleme için çalışmaya hazır olduğunu bir kez daha ifade etmek istedim.” dedi.

‘Cezaevinde yaşanacak her ölümün sebebi AKP-MHP iktidarıdır’

Ceza İnfaz Yasası’na değinen Günay, “AKP-MHP oylarıyla kabul edilen bu af yasasıyla kimler mi çıktı? Mafya babaları, dolandırıcılar, sahtekarlar, gaspçılar, tacizciler, Alaattin Çakıcı ki o, ona verilen sözün sonucu olarak tahliye oldu. Yine yüzlerce insanı dolandıran Çiftlik Bank dolandırıcısı Mehmet Aydın, organize suç örgütü lideri Kürşat Yılmaz tahliye oldu. Bunlar serbest bırakılan isimler.” dedi. Günay, İnfaz Yasasıyla, gazeteciler, öğrenciler, siyasetçiler ve on binlerce siyasi tutsağın, salgına ve ölüme mahkum edildiğini belirtti.

Cezaevlerinin hala ciddi risk altında olduğuna vurgu yapan Günay, “Altını çizerek söylüyorum, cezaevinde yaşanacak her ölümün sebebi koronavirüs kesinlikle değildir. Yaşanacak her ölümün sebebi AKP ve MHP iktidarıdır.” dedi.

‘Fox TV’ye verilen cezayı kınıyoruz’

İktidarı rahatsız eden her haberin ceza ve soruşturma konusu olduğunu belirten Günya, şunları kaydetti: “Daha birkaç gün önce Fox TV’den gazeteci Fatih Portakal’ın yayınladığı haber nedeniyle televizyona ceza verildi. Bu cezaları kesinlikle kınıyoruz. Ve iktidarın bu saldırılarla gerçekleri gizleyemeyeceğini bir kez daha ifade ediyoruz. Halkımızın gerçekleri öğrenme hakkı vardır ve bizler bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

‘Mexmûr kampına saldırıda 3 kadın yaşamını yitirdi’

Mexmûr Mülteci Kampına yönelik saldırıda 3 kadının yaşamını yitirdiğini belirten Günay, “Kürtlerin yaşam alanlarını bombalayarak, Kürtlere saldırarak, katlederek çöküşü erteleyeceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

‘AKP iktidarı ve ortakları iç iktidar kavgası içinde’

AKP iktidarı ve ortaklarının “iç iktidar” kavgası içerisinde olduğunu belirten Günay, İçişleri Bakanı’nın istifasını iktidar içi çatışmanın sonucu olarak değerlendirdi. Salgınla mücadelede başta siyasi partiler olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve toplumun tüm kesimleri ile dayanışma ve ortaklaşma içinde olunması gerektiğini belirten Günay, “Bunun için AKP iktidarı ve ortakları, her şeyden önce dayanışmayı ve ortaklaşmayı engelleyen politikalarından vazgeçmeli.” Dedi.

Günay, AKP iktidarına halka şeffaf olmasını, siyasi parti, STK’lar, sendikalar ve toplumun tüm yapılarıyla ortaklaşmasını ve bu toplumsal kesimleri engellemeye bir an önce son vermesini istedi.