HDP silahla yol kesenleri Soylu’ya sordu

HDP’li Kemal Bülbül, Antalya’da silahla yol kesip, kimlik sorgulayanları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorarak, “Bu sivil çetelerle ilgili Bakanlığınız ne yapmıştır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Antalya’da sivillerin silahla yol kesip, kimlik sorgulamasını Meclis’e taşıdı. Yazılı ve görsel medyada orman yangınları sonrasında Manavgat’ın Gündoğdu Mahallesi’nde silahlı sivillerin yol keserek kimlik kontrolü yaptıklarına dair haberlerin çıktığına dikkat çekilen soru önergesinde, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in , “Bu şahıslar ‘kundakçı, şüpheli’ yakalama teşebbüsüyle asılsız ihbarlardan yola çıkarak, sokaklarda kimlik kontrolü, yol kesme ve masum vatandaşları korkutacak derecede havaya ateş etme gibi eylemler gerçekleştirerek, yaşadığımız bu süreci daha da zorlaştırmaktadır. Bu tarz hareketler, mevcut acımızı daha çok artırdığı gibi hiç kimseye de bir şey kazandırmaz” ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle verilen önergede şunlar soruldu:

“*Bakanlığınız silahlı ve sopalı bir şekilde yol keserek kimlik soruşturması yapan sivil çetelerden haberdar mıdır? Eğer haberdar ise sorumluların cezalandırılması ile ilgili herhangi bir soruşturma açmış mıdır?

* Bakanlığınız yerel güvenlik birimleri görevinin başındayken silahlı ve sopalı bir şekilde yol keserek kimlik soruşturması yapan sivil çetelerin günlük yaşamı terörize etmesinin önüne geçmek için ne tür önlemler almaktadır?

* Silahlı ve sopalı bir şekilde yol keserek kimlik soruşturması yapan sivil çetelerin Türkiye halklarının barış içinde bir arada yaşama iradesini tehdit eden bu tutumlarının engellenmesi için Bakanlığınız ne tür ek tedbirler öngörmektedir?”

MA / ANTALYA