HDP: Son iki günde en az 143 kişi gözaltına alındı

HDP’li Dede, son iki günde çoğunluğu gençlerden oluşan en az 143 kişinin gözaltına alındığına dikkat çekerek, “Hukuksuz saldırılar durdurulmalı. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır!” dedi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, son günlerde artan gözaltı uygulamalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Dede, son iki günde İstanbul, Adana, Bursa, Kocaeli ve Antep başta olmak üzere birçok kentte yapılan gözaltılar sonucu çoğunluğu gençlerden oluşan en az 143 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

‘İktidar medyası terörist şeklinde hedef gösterdi’

İktidar medyasının her zamanki gibi kendisini mahkemelerin yerine koyduğunu belirten Dede, şunları ifade etti:

“Gözaltına alınan sivil siyasetçileri, aktivistleri, ahlaksızca ‘21 terörist gözaltına alındı’ şeklinde hedef gösterdi. Ancak burada tek bir gerçek vardır: AKP/MHP iktidar blokunun yaşadığı korkuyu ve sıkışmışlığını faşizan yöntemlerle başta HDP’li siyasetçiler olmak üzere öğrenciler, gazeteciler, aktivistler ve demokratik siyasetin temsilcisi olan diğer kurum ve kişilere yönelik sindirme politikaları, gözaltılar ve saldırılarla gizlemeye çalışmaktadır. “

‘Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı’

Partilerine ve demokratik kurumlara yönelik bu gözaltı furyasının hukukla açıklanabilir hiçbir yanı olmadığına dikkat çeken Dede, “Antep’te gözaltına alınanlar arasında 2 avukat arkadaşımız da bulunmaktadır.” dedi. Savunma hakkına ve savunmanlara yönelik saldırıların gün geçtikçe artarak devam ettiğini belirten Dede, şunları kaydetti:

“AKP-MHP iktidarına muhalif avukatlar mesleki faaliyetleri nedeniyle her türlü saldırıya maruz kalmakta, gözaltına alınmakta ve tutuklanmaktadır. İktidar, avukatların hak ve özgürlükler savunusunu, kendi çıkarlarına ve varlığına yönelik bir tehdit olarak algılamaktadır. Adalet arayışçısı meslektaşlarımıza, öğrencilere, gazetecilere, siyasetçilere baskı ve zorla geri adım attırabileceğini düşünen iktidar ve küçük ortağı kaybedecektir.”

Savunma hakkı ve demokrasi talebine dönük bu hukuksuz saldırıların durdurulmasını isteyen Dede, “Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır!” dedi.

Yeni1Mecra