HDP: Türkiye Êzidî katliamını soykırım olarak tanımalı

HDP Milletvekili Hatimoğulları, 5 binden fazla Êzidî Kürt’ün katledildiği katliamı Türkiye’nin soykırım olarak tanıması gerektiğini belirtti.

Hatimoğulları, “Halen IŞİD’in elinde esir tutulan Ezîdî kadın ve çocukların özgürleşmesi için ciddi adımlar atılmalıdır, bu utanca seyirci kalmaya devam edilmemelidir.” dedi.

Fotoğraf: Arşiv/BBC

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları’nın 3 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD’in Şengal bölgesinde Êzidî halkına yönelik uyguladığı katliama ilişkin yazılı açıklama yaptı.

‘5 binden fazla Êzidî Kürt’ü katletti’

IŞİD’e bağlı çetelerin, Şengal’de aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 5 binden fazla Êzidî Kürt’ü katlettiğini anımsatan Hatimoğulları, “Binlercesini rehin aldı, yüzbinlerce Êzidîyi kadim topraklarını terk etmeye zorladı ve binlerce çocuk ve kadın kaçırıldı.” dedi.

‘BM IŞİD’in soykırım işlediğini deklare etti’

Hatimoğulları, IŞİD tarafından gerçekleştirilen bu barbarca saldırının Êzidîlerin katliamlar ve fermanlarla yazılmış tarihinde ve kolektif belleğinde yeni bir kara sayfa, 74. ferman olarak yer aldığını belirtti.

Mezopotamya’da Êzidîler’in, tarih boyunca bölgeyi işgal eden güçler tarafından baskılara maruz kalarak, katliamlara uğratıldığına işaret eden Hatimoğulları, “15 Haziran 2016 tarihinde, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, IŞİD’in Êzidîlere yönelik soykırım işlediğini deklare etti.” dedi.

‘Türkiye Êzidî katliamını soykırım olarak tanımalı’

Katliam ve ferman silsilesine karşın, direnerek kendi inançlarını, kültürlerini, varlıklarını koruyan Êzidîler’in bu toprakların kadim halklarından olduğuna vurgu yapan Hatimoğulları, açıklamanın devamında şu talepleri sıraladı:

“Türkiye, Êzidî katliamını soykırım olarak tanımalıdır. Şengal’e dönük tehditkâr ve saldırgan politikalardan vazgeçmelidir. Türkiye, katliamın ardından Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Êzidîlerin güven içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri sağlamalı, Êzidî kimliğini ve inancını koruyucu önlem ve tedbirler almalıdır. Halen IŞİD’in elinde esir tutulan Ezîdî kadın ve çocukların özgürleşmesi için ciddi adımlar atılmalıdır, bu utanca seyirci kalmaya devam edilmemelidir.”

Soykırımlara, katliamlara karşı mücadele çağrısı

Tarihleri boyunca baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına maruz kalan Êzidî halkının yanında olduklarını belirten Hatimoğulları, “Bu vesile ile tekrar ifade ediyor, IŞİD tarafından hunharca katledilen Êzidîleri saygı ile anıyoruz. Soykırımlara, katliamlara ve insanlık dışı uygulamalara karşı bütün insanlığı mücadele etmeye çağırıyoruz.” dedi.

Yeni1Mecra