HDP ve HDK’lı kadınlardan Şenyaşar ailesine ziyaret

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın “adalet” talebiyle Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde başlattıkları oturma eylemi 42’inci gününde.

HDK ve HDP’li kadınlar Şenyaşar ailesine destek ziyaretinde bulundu.

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil ile Celal’i kaybeden, Fadıl adlı oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar, oğlu Ferit Şenyaşar ile “adalet” mücadelesine devam ediyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tedbir amaçlı uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle Şenyaşar ailesi eylemlerinin 2 gününü evde sürdürdü. Şenyaşar ailesi, yasağın sona ermesinin ardından bu sabah yine erken saatlerde adliye binası önüne gelerek oturma eylemlerine devam etti.

HDK ve HDP’li kadınlardan destek ziyareti

Öte yandan aileye destek ziyaretleri de sürüyor. Bugün de aralarında HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Ayşe Sürücü, Hüda Kaya, Dilşat Canbaz Kaya ile Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin bulunduğu kadınlar aileyi ziyaret etti.

Emine Şenyaşar: Bu zulmü artık kaldıramıyorum

Anne Emine Şenyaşar, heyetin ziyaret esnasında Kürtçe ağıtlar yaktı. Elinde tuttuğu “Suruç Devlet Hastanesi’nde Mv. Yıldız ve ailesi katliam yapmıştır. Bir insanlık suçu işlenmiştir. Adalet istiyoruz” yazılı dövizi heyet üyelerine gösteren Emine Şenyaşar, “Bu kağıdı tuttuğumuz için, üzerinde vekilin adı var diye müdahale ediyorlar. Katliam yaparken neden müdahale etmediniz?” diye sordu. 

Heyet üyelerine o güne dair tanıklıklarını anlatan Emine Şenyaşar, “Evim dağıldı, bir oğlum da tutuklu. Onu bıraksınlar istiyorum. Hastane kayıtlarını çıkarsınlar. Artık bu zulmü kaldıramıyorum.” dedi.

Ferit Şenyaşar: Adalet sağlanana kadar buradayız

Ferit Şenyaşar ise, istedikleri tek şeyin adalet olduğunu söyleyerek, şunları ifade etti: “Dosya savcısı ile görüşüyoruz, hastanede katliam yapan 23 kişiyi tespit ettiğini söylüyor. Babamı annemin gözleri önünde katlettiler. Bu bir insanlık suçu ve olayla ilgili tek bir tutuklu yok. Biz kararlıyız, adaleti getireceğiz. Adalet sağlanana kadar da buradayız. Dayanışmanız için teşekkür ediyoruz.” 

HDK Eş Sözcüsü Uğurlu: Katliam yapanlar cezasını çekecek

Daha sonra heyet adına açıklama yapan HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, “Bu koşullarda böylesi bir açıklama yapmak gerçekten çok zor, bizim için bir zulüm.” dedi. Annenin taleplerini duyduklarını belirten Uğurlu, şunları ifade etti:

“Tüm kayıtlar olmasına rağmen bir türlü gerçekler gün yüzüne çıkmıyor. Nöbete müdahale oluyor. Şenyaşar ailesinin yaptığı şey; adaleti istemek. Başka bir şey istemiyorlar. Şenyaşar ailesi hakikatin ortaya çıkmasını talep ediyor. Bu gayet insani bir talep. Biz hem Şenyaşar ailesinin hem de hakikatin yanında olduğumuzu bir kez daha söylüyoruz. Bu çok uzun sürse de hakikat yerini bulacak ve katliam yapanlar cezasını çekecek. Bu kişiler toplum nezdinde cezalandırıldılar, onları kimse affetmiyor.”

Vicdanı olan herkesi ailenin yanında olmaya çağıran Uğurlu, “Bunun herhangi bir siyasi parti ile alakası yok. Bunun insan olmakla ilgisi var.” dedi.

Heyet üyeleri yapılan açıklamanın ardından bir süre anne Emine Şenyaşar’ın yanına oturarak eyleme destek verdi. 

Kaynak: MA