HDP, video konferansla CHP, DEVA, Gelecek Partisi ve SP ile bayramlaştı

HDP, Kurban Bayramı dolayısıyla CHP, Gelecek Partisi, Saadet Partisi (SP) ve DEVA partisi heyetleriyle video konferans aracılığıyla bayramlaştı.

HDP Kurban Bayramı nedeniyle siyasi partilerle bayramlaştı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bayramlaşma video konferans aracılığıyla yapıldı. HDP, ilk olarak CHP ile bayramlaştı. HDP heyetinde, parti Sözcüsü Ebru Günay ve İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu yer aldı. CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, PM üyeleri Deniz Demir, Pınar Uzun, Ahmet Hakan Uyanık yer aldı.

Günay, CHP heyetinin bayramını kutlayarak, “Yüz yüze birbirimize temas ederek daha gerçek bir bayramı kutlayacağımız günlere vesile olmasını dilerim.” dedi. Günay, bayramın herkese sağlık, mutluluk ve barış getirmesini diledi.

‘Partilerde bile mesafe koymayı tercih eden anlayış ortaya çıkmaya başladı’

HDP, CHP heyeti ile bayramlaştı

Katırcıoğlu ise CHP kurultayını ve yeni seçilen CHP yönetimini kutladı. Katırcıoğlu, “Memlekete, partinize de yeni kadronuzun ve fikirlerinizin katkıda bulunacağına inanıyorum. Önemsediğimiz bir süreci böylece geçirmiş olduk” diye konuştu. Partilerin demokrasilerde rakip olduklarının altını çizen Katırcıoğlu, şunları ifade etti:

“Partilerin farklı fikirleri vardır, farklı programları vardır, toplumu ikna edip, iktidara gelmek isterler; fakat partiler birbirinin düşmanı değillerdir. Maalesef bizde Türkiye demokrasisi öyle bir yere evriliyor ki bayramlaşma gibi bir meselede dahi birbirine mesafe koymayı tercih eden bir anlayış ortaya çıkmaya başladı. Bu tabii çok üzücü bir durum. Umuyorum ki demokrasiden yana olan güçlerin önümüzdeki dönemde birlikte ortak çaba içine girecekleri ve umuyorum bu tabloyu bu resmi değiştireceğiz diye düşünüyorum. Hepinizin teşkilatınızın bayramını kutluyorum.”

CHP’li Karabıyık: Bayramlar birlik, beraberlik, kardeşliktir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık da, bayramların birlik, beraberlik, kardeşlik olduğunu belirterek, “Bu bayram birbirimizden uzak kaldık ama pandemi süreci birliğin, beraberliğin, dayanışmanın biraz daha ön planda olması gerektiğini çıkardı” diye konuştu.

HDP, Gelecek Partisi ile bayramlaştı

Gelecek Partili Özdağ: AK Parti ve MHP randevu talebimize cevap vermedi

HDP, daha sonra Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Çalışma ve Sosyal Hizmet Politikaları Başkanı Seren Yıldız Öztürk, Parti Yönetim Kurulu Üyesi (PYK) Burçak Başbuğ Erkan’dan oluşan Gelecek Partisi heyeti ile bayramlaştı. Özdağ, siyasi partiler arasındaki geleneksel bayramlaşmaya dikkat çekerek, “Bütün partilerden randevu talep ettik ancak, AKP-MHP randevu talebimize cevap vermediler” diye belirtti.

Bayramların küskünlüklerin ve dargınlıkların ortadan kalktığı insanların barıştığı günler olduğunu söyleyen Özdağ, “Ben daha önce AKP Genel Başkan Yardımcısı iken, HDP’ye randevu veriliyordu, bayramlaşma yapılıyordu. Bir heyetinizi de ben karşılamıştım. Memleket meselelerini konuşarak çözebileceğimizi dile getirmiştik. Konuşamadığımız için, sustuğumuz için, Türkiye’nin problemlerini ağır görüyoruz” dedi.

HDP, DEVA Partisi ile bayramlaştı

DEVA Partili Şahin: Ortak paydada barış tesis edilsin

HDP, bayramlaşmaya DEVA Partisi heyeti ile devam etti. Heyette, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları Sanem Oktar ve İdris Şahin, Ali Rıza Babaoğlan yer aldı. Şahin, Türkiye halklarının bayramını kutladığını belirterek, “Dertler pişmesin, ortak paydada barış tesis edilsin, 83 milyonun 780 bin kilometre vatan toprağının her karışında ortak hak sahipliği ile birlikte özgürce yaşadığı, kardeşçe bir iklimin tesis edildiği nice bayramlar diliyorum” dedi.

SP’li Kaya: Sorunları gidermenin yolu birbirimizle diyalog

HDP, Saadet Partisi ile bayramlaştı

HDP, son olarak Saadet Partisi (SP) heyeti ile bayramlaştı. Heyette, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcıları Mahmut Arıkan ve Bülent Kaya yer aldı. Kaya, bayramların yeni bir sayfa açıldığı dönemler olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

“Umarız siyaset de böyle olur. Uzun zamandır çatışmacı, kimlikçi, kutuplar arası bir siyaset güdülüyordu. Son zamanlarda sevinerek görüyoruz, biraz daha muhalefet de yer alan bu sorumluluğa öncülük etti. Siyaseti bu çatışmacı, kimlikçi, kutuplaştırıcı dilden çıkarıp kuşatıcı bir dil kullanmak muhalefete nasip oldu.”

Kaya, ülkenin demokrasi, hak ve özgürleriyle ilgili ciddi sorunları olduğunu belirterek, “Bunların farkındayız ama bu sorunları gidermenin yolu da bir birimizle diyalog içerisinde olmak ve mümkün olduğu kadar azami ortak noktalarımızı artırıp ortak mücadele etmesinden geçiyor.” dedi.

Kaynak: MA