HDP’de Mithat Sancar ve Pervin Buldan eşbaşkan oluyor

HDP’nin halen TBMM Başkanvekili görevini yürüten Mardin Milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar ile mevcut eşbaşkan Pervin Buldan yarınki kongrede eşbaşkan olarak seçilmesi bekleniyor.

Prof. Dr. Mithat Sancar, HDP Eşbaşkan olarak seçilmesi bekleniyor.

HABER MERKEZİ – 23 Şubat Pazar günü Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak 4. Büyük Olağan Kongre öncesinde HDP’nin bileşenlerinden oluşan Merkezi Mutabakat Komisyonu iki isim üzerinde uzlaştı.

Komisyon gün boyu süren toplantıda mevcut eşbaşkan Pervin Buldan ile halen TBMM Başkanvekilliği görevini yürüten Mardin Milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar isimleri üzerinde mutabakata vardı.

Merkezi Mutabakat Komisyonu yaptığı açıklamada, HDP’nin bileşen parti temsilcileri, Halkların Demokratik Kongresi, Demokratik Toplum Kongresi ve bireylerden oluşan komisyonun kongre öncesi olabildiğince geniş kesimler ile fikir alışverişinde bulunduğunu bildirdi. Açıklamada, partinin çoğulcu yapısına uygun bir yönetim kadrosu oluşturmanın öncelikli hedefleri olduğu belirtilerek şöyle denildi:

Pervin Buldan’ın yeniden eşbaşkan olması bekleniyor.

“Bu doğrultuda cezaevlerinde bulunan bütün tutsak siyasetçi arkadaşlarımızdan demokratik siyaset alanında ulaşılabilen tüm kesimlerle, halklar ve inanç gruplarının temsilcileriyle, emek örgütleri ve kadın örgütleriyle, her iki kongremiz olan HDK ve DTK’den bileşenlerimizle ve aydın, yazar, sanatçı, aktivist, gazeteci ve akademisyenlerle toplantılar yapılmış, görüş ve önerileri alınmıştır. Gerek bu görüşmelerde gerekse partimizin komisyon ve kurullarında yapılan tartışmalarda partimizin başarısı için izlenecek yol haritası netleştirilmiştir.”

Gelecek dönem için kongreye katılan delegelerin onayı ile çalışmaları yürütecek Eş Genel Başkanlar, Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu için yapılan başvurular ile ilgili kapsamlı değerlendirmeler yapıldığı belirtilerek şu bilgiler paylaşıldı:

Buldan ve Sancar teklifi kabul etti

“Tüm bu çalışmalarımız neticesinde Merkezi Mutabakat Komisyonumuz Eş Genel Başkanlık adaylığı için Sayın Pervin Buldan ve Sayın Mithat Sancar’a teklif götürmüştür. Sayın Buldan ve Sayın Sancar, komisyonumuzun teklifini kabul etmiştir. Adaylık onayını kongre delegelerimiz verecektir.”

Mutabakat Komisyonu Temelli’ye katkılarından dolayı teşekkür etti.

Temelli’ye teşekkür

Açıklamada, “Partimizin kuruluşundan bugüne kadar her aşamasında emek veren, HDP fikriyatının toplumsallaşmasında her türlü çabayı gösteren ve demokrasi mücadelesine büyük katkılar sunan Eş Genel Başkanımız Sayın Sezai Temelli’ye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” denildi.

Mithat Sancar, daha önce Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a güncel siyasete ilişkin değerlendirmeler yapmıştı.