HDP’den Ankara’ya yürüme kararı

HDP, iktidarın siyasi darbelerine karşı “direnme” kararı alarak, çeşitli illerden Ankara’ya “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” başlatıyor.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin düşürülmesi ardından HDP Merkez Yürütme Kurulu dün olağanüstü toplandı.  

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında gerçekleşen toplantıda yapılan tartışmalarda, 3 ismin vekilliklerinin düşürülmesi hem Kürt halkının iradesine hem de tüm muhalefet güçlerine yönelik siyasi darbe olduğu değerlendirmesi öne çıktı.

HDP’nin 9 maddelik tutum belgesi ardından yaptığı ortak mücadele çağrısının bir kez daha önem kazanıldığının tartışıldığı toplantıda, tehdit ve baskının kayyım darbesinin devamı ve tüm demokrasi güçlerine yönelik olduğu vurgulandı.

‘Meclis işlevsiz hale getirilmek isteniyor’

Vekilliklerin düşürülmesiyle bir kez daha bazı çevreler tarafından tartışmaya açılan “Meclis’ten çekilme” tartışmalarının parti gündeminde olmadığı vurgulanan MYK’de, esas meşru olmayan gücün AKP-MHP iktidarı olduğu bir kez daha altı çizildi. Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, yürütülen tartışmalarda iktidar, Meclis’i bağlamından kopararak, işlevsiz hale getirmek istiyor ve bu yüzden tüm demokrasi güçleri birleşerek, iktidarı düşürmesi gerektiği düşüncesi öne çıktı.

 MYK’de, “HDP’nin her koşulda temsil ettiği iradeye sahip çıkacağı ve mücadeleye her alanda devam edeceği” yönünde bir tutum sergilendi.

Her ilden Ankara’ya yürüyüş kararı

“Siyasi darbe” olarak tanımlanan gelişmelere, HDP parti ve halk gücüyle direnecek. MYK’de, Türkiye’nin her yerinden Ankara’ya yürünmesi kararı alındı. MYK’de, “Darbeye karşı demokratik mücadele programı” bütün boyutlarıyla netleştirildi. “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” ile yapılacak Ankara yürüyüşünün hangi kentlerden başlatılacağı parti kurmayları tarafından tartışılıyor. Partinin yapacağı görevlendirmeler ardından HDP Sözcüsü Ebru Günay’ın önümüzdeki günlerde açıklama yapması bekleniyor.

Demokrasi güçlerine ziyaret

HDP, Meclis ve sokakta çeşitli eylem ve etkinlikler planlayacak. Ayrıca tüm demokrasi güçlerine halk iradesine sahip çıkma çağrısı yapılacak. Bunun için de siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin de yer aldığı bazı çevrelere ziyaretler gerçekleştirilmesi planlanıyor. MA – Berivan Altan