HDP’den AYM’ye başvuru: Ayrımcılık yaratan İnfaz Kanunu maddelerini iptal edin

HDP, AYM’ye İnfaz Yasası’nda yapılan “ayrımcı” düzenlemelerin iptali için başvuruda bulundu. HDP’li milletvekilleri başvuru yapılırken temsili “adalet” nöbeti tuttu.

İnfaz Kanunu’nun iptali için başvuruda bulunmak üzere Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, HDP Meclis Grubu üyeleri AYM önünde bir araya geldi. HDP’li milletvekilleri “Herkes İçin Adalet” önlükleri ile AYM önünde temsili “adalet” nöbeti tuttu.

‘İnfaz Kanunu kutuplaşmaya neden oluyor’

Avukatların başvurusu esnasında açıklama yapan Danış Beştaş ve Dede, İnfaz Yasası’nın gündeme geldiği ilk günden beri hukuka aykırı olduğunu savunduklarını belirterek, “Özellikle pandemi koşullarında bu ayrımcı yasanın toplumda kutuplaşmaya yol açmakla birlikte zaten güvencesiz bir durumda olan mahpusları adeta ölüme terk etmenin adı olacağını ifade ettik” dedi.  

Meral Danış Beştaş: “[AYM] Enis Berberoğlu ile ilgili karar verdi, dün vekilliği iade edildi ama Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın davasını reddeden bir AYM’nin önündeyiz. İşte ayrımcılık bu kadar nettir.”

‘Bu kanun sayesinde çete liderleri serbest kaldı’

Adli mahpuslarla politik mahpuslar arasında bir ayrımcılık yapıldığını ifade eden Danış Beştaş ve Dede, risk grubundaki insanlar tahliye edilmezken çete liderlerinin bırakıldığını ifade etti. Bu yasa ile mahpusların cezaevindeki şartlarının ağırlaştırıldığına, aile görüşlerinin imkansızlaştırıldığına değinen Danış Beştaş ve Dede, “Bu süreçte çıplak arama mevzuata girdi” dedi.

‘AYM, artık kararlarıyla konuşmuyor’

Danış Beştaş ve Dede, Herkes İçin Adalet kampanyasının ilk etkinliğini AYM önünde bugün başlattıklarını belirterek “Türkiye’nin her yerinde adalet çığlığını halkımızla beraber yükselteceğiz” şeklinde konuştu. İktidarın, AYM tarafından verilen ihlal kararlarına en sert tepkiyi verirken ihlal kararlarının uygulanmasını önlemek için de her türlü yöntemi denemekten vazgeçmediğini vurgulayan Beştaş ve Dede, “AYM artık kararlarıyla konuşmayı bıraktı. Evet, mahkemeler kararlarıyla konuşur” dedi.

’84 milyon adaletsizliğin mağduru’

84 milyon yurttaşın AYM’nin ve adaletsizliğinin mağduru konumunda olduğunu kaydeden Beştaş ve Dede, “Bizim çağrımız bütün yargı erkinedir. Bugün hukuk devletinin sadece Anayasa’da yer alan bir ilke olarak kaldığını biliyoruz” diye konuştu. İnfaz paketinin sadece demokrasiden yana olan hak ve özgürlükleri savunan ve siyasi olarak cezaevinde olanları kapsam dışı bıraktığını belirten Beştaş ve Dede  “Şimdi infazları biten hükümlülerin, cezaevinde iyi hal göstermiyorsunuz diye infaz sürelerini uzatıyorlar” dedi.

‘AYM vekillere çifte standart uyguluyor’

Danış Beştaş ve Dede AYM’nin hak ihlali kararı üzerine Enis Berberoğlu’nun vekilliğini yeniden elde etmesi ile ilgili şunları söyledi:

“Leyla Güven ve Musa Farisoğulları, AYM’nin çifte standardının ömür boyu duvara asılacak resimlerinden bir tanesidir. Enis Berberoğlu ile ilgili karar verdi, dün vekilliği iade edildi ama Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın davasını reddeden bir AYM’nin önündeyiz. İşte ayrımcılık bu kadar nettir.”

‘Adalet bu ülkede herkese lazım’

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da avukatlar iptal istemi dilekçelerini verirken AYM önünde Herkes İçin Adalet nöbeti tutan heyeti ziyaret etti. Konuyla ilgili konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar özetle şunları söyledi:

“Adaletsizliğin en büyük kaynağı ve en çarpıcı örneği ayrımcılıktır. Ayrımcılık varsa bir alanda orada adaletin kırıntısından söz edilemez. AYM’nin önünde tipik ayrımcılık örneğinin taze bir gelişmesini de yaşadık. Enis Berberoğlu Meclis’te yeniden görevine başladı. Bu çok iyi oldu. Bunu büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz elbette. Olması gereken buydu ama olmaması gereken bir şey var o şey de aynı durumda olan iki milletvekilimiz Leyla Güven ve Musa Farisoğullarının da adaletsizliğe ve ayrımcılığa maruz kalmalarıdır. Ülkede adaletsizlik toplumun her kesiminde ortaya çıkıyor, her kesimi adaletsizlikle karşılaşabiliyor. Kürt halkının temsilcileri sürekli adaletsizliğe maruz kalıyor. İşte bu durum toplumu aynı zamanda ayrımcılıkla bölmeye, çürütmeye ve çözülmeye götürür.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“Biz Türkiye’de bu ayrımcılığın son bulması için başlattığımız Herkesi İçin Adalet kampanyamız kapsamında Türkiye’de haksızlığa uğrayan, ayrımcılığa uğrayan herkesi bu yürüyüşte yanımızda görmek istiyoruz. Adalet bu ülkede herkese lazım. Bugün bu ülkede eğer adalet yoksa bu ülkeyi yönetenlerin vicdanı çürümüş demektir. O yüzden bu ülkede adaleti, barışı, özgürlükleri savunmaya devam edeceğiz. Türkiye toplumunu da bu yürüyüşte yanımızda görmek istiyoruz. AYM’ye de bir kez daha çağrı yapıyoruz. Bu ayrımcı tutumunuzdan bir an önce vazgeçin. Herkes İçin Adalet, sizin için de bir gün mutlaka lazım olacaktır.”

Yeni1Mecra