HDP’den ‘Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Buluşması’

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, ‘Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Buluşması’nda yaptığı konuşmada, “Kadın arkadaşlarımızı cezaevlerinden çıkarmak, özgürlüklerine kavuşturmak, yerel yönetimler aracılığıyla kadınların yaşamın her alanında yaşadığı sorunları yerinde tespit etmek bizlerin görevidir.” dedi.

HABER MERKEZİ – HDP Batman’da “Demokratik Yerel Yönetimler Buluşması” düzenledi. Batman Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan buluşmanın ilk gününde “Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Buluşması” yapıldı.

Kadın buluşmasına HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilleri Pero Dündar, Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca ve kadın belediye eşbaşkanları, belediye kadın grup sözcüleri, il genel meclislerinin eş sözcüleri katıldı. Saygı duruşu ile başlayan toplantı, toplantıyı yönetecek divan seçimiyle devam etti. Toplantıda konuşan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz, kadınların mor çizgisi olan eşbaşkanlığın illegalize edilmeye çalışıldığına dikkat çekti. Korkmaz, eşbaşkanlığa yönelik saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Korkmaz’ın ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, buluşmanın Batman Belediyesi öncülüğünde yapıldığını belirtti. Buldan, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından bir kısmı cezaevinde, bir kısmı sürgünde olsa bile kalan seçilmişlerle bir araya geldiklerini söyledi. Buldan, yerel yönetimler ve süreci tartışmak üzere iki günlük toplantı aldıklarını ifade etti.

‘9 Ocak kadınlar açısından önemli bir gün’

Buldan, toplantıya ilişkin bilgilendirmenin ardından güncel gelişmeleri değerlendirdi. 9 Ocak’ın kadınlar açısından önemli bir gün olduğunu belirten Buldan, “Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Sakine, Fidan ve Leyla’nın katledilişlerinin yıl dönümüydü.” dedi. Buldan, 3 Kürt siyasetçisinin çok planlı bir şekilde ve dünyanın gözleri önünde katledildiğini söyledi. Katledilişin barış ve müzakere sürecinin başladığı tarihlere denk geldiğine dikkat çeken Buldan, “Sayın Öcalan’la görüşmelerin yapıldığı bir tarihe denk gelmesi, aslında barışa, demokrasiye ve özgürlüklere vurulmuş bir darbe olarak nitelendirmek elbette önemlidir.” dedi.

‘Biz kadınlar barış için ne gerekiyorsa yapacağız’

Barış ve çözümün bu topraklara geleceğini ifade eden Buldan, kadınlar olarak barış ve müzakere süreçlerini geliştirmek ve büyütmek adına ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi. Güçlü kadın mücadelesi gelenekleri olduğunu belirten Buldan, kadınların tüzel hiçbir konuma sahip olmadığı bir parti yapısından çok önemli bir dönüşüm elde ettiklerine işaret etti. Buldan, “Bugünlere dönüp baktığımızda başta eşbaşkanlık olmak üzere karar mekanizmalarında eşit temsiliyeti, eşbaşkanlık ile birlikte hayata geçirdik.” diye konuştu.

Buldan, 31 Mart’ta kadınların belediye eşbaşkanı seçilmesiyle de büyük başarı elde ettiklerine dikkat çekti. Ancak bu başarıyı gölgelemek isteyen AKP hükümetinin kayyım atamaları yaptığını söyledi. Buldan, “Bu kadar pervasızca bize saldırmalarının bize yönelmeleri, kadın eşbaşkanlarımızı tutuklamaları, özellikle kadın eşbaşkanlarımızın çalışmalarını sekteye uğratmaları, açılan kadın kurumlarının kapatılması… Bütün bunlar bizden ne kadar korktuklarını gösteriyor.” dedi.

‘Türkiye toplumu savaş istemiyor’

Buldan hükümetin dış politikasını eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bizi Suriye’ye davet ettiler, gittik. Libya’ya davet ettiler biz gittik” dediğini belirten Buldan, şöyle konuştu: “Kuzey ve Doğu Suriye’de Cumhurbaşkanı’nı, Türkiye’yi davet eden kimdir? Sizi Esad mı davet etti? Sizi halklar mı davet etti de siz Suriye’ye gittiniz?” Türkiye toplumunun, kadınların savaş istemediğini belirten Buldan, “Türkiye halkları bu çatışmalardan, savaşlardan rahatsızlık duyuyor. Size tepkisini de önümüze koyulacak ilk sandıkta gösterecek.” dedi.

‘Önümüzdeki dönemi kadınların yüzyılı yapmak sorumluluğumuz’

Buldan, cezaevlerindeki kadın arkadaşlarını özgürlüklerine kavuşturmak ve yerel yönetimler aracılığıyla kadınların yaşamın her alanında yaşadığı sorunları yerinde tespit etmenin görevleri olduğunu söyledi. Buldan, kadınların yaşadığı soruları yerinde çözmek, barış ve demokrasi süreçlerine katkı sağlamak adına da çok şey yapabileceklerini söyledi.

Önümüzdeki dönemi kadınların yüzyılı yapmak adına başarıya ulaştırmak gibi bir sorumlulukları olduğunu söyleyen Buldan, “Ben bir kez daha bu çalışmadan, bu toplantıdan büyük sonuçlar çıkaracağımızı ve önümüzdeki döneme büyük katkılar sunacağımıza inanıyorum.” dedi.

Buldan’ın konuşmasının ardından buluşma basına kapalı gerçekleştirildi.