HDP’den Elazığ ve Malatya için Kanun teklifi

HDP, Elazığ ve Malatya’daki depremden dolayı bu iki ilin afet bölgesi ilan edilmesi için kanun teklifi verdi.

HABER MERKEZİ – HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, 41 kişinin yaşamını yitirdiği ve 1607 kişinin yaralandığı Elazığ merkezli depremin ardından oluşan yaraların hızlıca sarılması ve zararların giderilmesi amacıyla bir kanun teklifi hazırladı.

Teklif, Elazığ ve Malatya illeri ve çevresinde meydana gelen depremden ve bu depremin ortaya çıkardığı olumsuzluklardan ötürü afet bölgesi ilan edilmesini içeriyor.

‘Yaraların sarılması öncelikli gündem olmalıdır’

Teklifin gerekçesinde, “Türkiye’de geçmiş dönemlerde yaşanan depremler; deprem öncesi, deprem sırası ve deprem sonrasında yapılması gerekenler konusunda hem kamunun hem de devletin gerekli önlemleri almadığını göstermektedir. En son yaşanan Elazığ merkezli depremde, 27 Ocak 2020 tarihi itibariyle 41 kişinin yaşamını yitirdiği ve 1.607 kişinin yaralandığı açıklanmıştır. Can kayıpları ve yaralanmaların yanı sıra çok sayıda ev ve iş yeri yıkılmış, birçok binada hasarlar meydana gelmiştir. Köylerde evlerin ve barınakların zarar gördüğü, çok sayıda hayvanın olumsuz etkilendiği bilinmektedir. Bu yaraların sarılması ve zararların tazmin edilmesi ile olası depreme karşı alt yapısı güçlü hazırlıklar yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda, Elazığ ve Malatya başta olmak üzere çok geniş bir coğrafyayı etkileyen depremden ötürü yaraların hızlıca sarılması ve zararların giderilmesi en öncelikli gündem olmalıdır. Bu kapsamda, Kanun teklifimiz ile Elazığ ve Malatya kentlerimiz afet bölgesi ilan edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Teklifin gerekçeleri şöyle;

MADDE 1 – 15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 27 – Elazığ ve Malatya illeri ve çevresi 27 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen depremden ve bu depremin ortaya çıkardığı olumsuzluklardan ötürü afet bölgesi ilan edilmiştir.

Bu afet bölgesi ilan edilen yerlerde yurttaşların depremden zarar gören konut, işyeri, barınak vd için alacakları yardımlarda bu kanun hükümleri uygulanır.”

MADDE GEREKÇESİ

MADDE 1 – Gerçekleşen depremden ötürü Elazığ ve Malatya ile çevrelerinde oluşan zararların tazmini ve olası depremlere hazırlık yapılması amaçlanmaktadır.

MADDE 2 – Yürürlük maddesidir.

MADDE 3 – Yürütme maddesidir.