HDP’den Halk TV’ye dayanışma mesajı

Halk TV’ye verilen ekran karartma cezasını kınayan HDP, “Ekran karartmayla, para cezalarıyla, tehditle Halk TV’yi ve bu ülkedeki cesur gazetecileri durduramazlar” açıklamasında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın, Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Halk TV’ye 5 gün süreyle ekran karartma cezası vermesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Halk TV’ye verilen cezanın iktidarın “faşizan” uygulamalarından biri olduğu belirtilerek, “Milyonların haber alma hakkı, RTÜK’ü kendi sansür maşası olarak kullanan iktidar tarafından gasp edilmiştir.

İktidar, ekran karartarak, internet sitelerine erişimi engelleyerek, sosyal medyayı kısıtlayarak ömrünü uzatacağını düşünmektedir. Ancak Ortaçağa yakışır bu uygulamalar, gazeteciliği suç, gazeteciyi suçlu gören bu zihniyet ömürlerini uzatmaya yetmeyecek” denildi.

Ülkede demokrasi isteyen herkesin yaşananların farkında olduğunu ifade edilen açıklamada, bu tür uygulamaların muhalefeti susturmaya dönük olduğunun altı çizildi. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Gerçekleri söyleyen her sözün neden kısıldığını, gerçeği aydınlatan her ışığın neden karartıldığını, Halk TV’ye bu cezanın neden verildiğini herkes biliyor. Kaybettikçe saldırıyor, saldırdıkça kaybediyorlar. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar gerçeklerin üzerini örtemezler. Ekran karartmayla, para cezalarıyla, tehditle Halk TV’yi ve bu ülkedeki cesur gazetecileri durduramazlar. Şimdi demokratik siyasetin, gazeteciliğin, barış savunuculuğunun suç olmadığını hep birlikte haykırma zamanı. Haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı birlikte mücadele zamanı. Halk TV’ye verilen hukuksuz cezayı bu inançla kınıyoruz. Gerçekleri korkusuzca anlatmaktan vazgeçmeyen Halk TV emekçilerinin yanındayız. Dayanışma duygularımızla.”