HDP’den ‘Her yerde Newroz’ çağrısı

HDP Sözcüsü Günay, koronavirüs salgını nedeniyle 2020 Newroz kutlamasına, “Her yerde Newroz” şiarıyla bu akşam saat 20.20’de herkesi evinin balkonundan, damından, penceresinden şiirleriyle, şarkılarıyla, ışıklarıyla katılmaya davet etti.

HDP Sözcüsü Ebru Günay – hdp.org.tr

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Diyarbakır İl Örgütünde Newroz’a ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Günay, “direniş ruhu”nun Newroz’u tek cümle ile ifade ettiğini belirterek, Kürtlerin 90’lı yıllardan itibaren kesintisiz olarak Newroz’u kutladığını anlattı.

Koronavirüs salgını nedeniyle insanlığın zor zamanlardan geçtiğini belirten Günay, insanlığın büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğunu söyledi. Günay, iktidarı bu tehlikeden uzak olmak ve halkın sağlığı konusunda gerekli tedbirleri almamakta ısrarcı olduğu eleştirisinde bulundu.

‘Maddi olanaklarımızı paylaşacağız’

Tehlike ve zorlukları asgariye indirmenin ve üstesinden gelmenin tek bir yolunun kaldığını belirten Günay, bunun da “Dayanışma” olduğunu söyledi. Maddi olanaklarını paylaşacaklarını belirten Günay, “Manevi değerlerimizden güç alarak hep birlikte bu zorlu sürece karşı mücadele etmek her zamankinden daha önemli. Daha çok dayanışma, daha çok ortaklaşma ve elbette daha çok mücadele edeceğimiz zorlu zamanlardayız.” şeklinde konuştu.

‘Halkımızın sağlığını önceledik’

Bu yıl yine milyonların katılacağı Newroz etkinlikleri planladıklarını ifade eden Günay, şöyle konuştu:

“Ancak bir araya gelmek koronavirüs nedeniyle halkımızın sağlığını tehdit edecekti. Bu yüzden erteleme kararı aldık. Koronavirüs salgını nedeniyle oluşacak riskleri göze almadık, halkımızın sağlığını önceledik.” Günay, alanlarda kutlanmasa bile Newroz’un koruyucu ve güçlendirici mirası, coşku ve moralinden kendilerini mahrum etmeyeceklerini belirtti.

‘Her yerde Newroz’ çağrısı

“Her yerde Newroz” şiarı ile bu akşam 2020 Newroz’unu kutlayacaklarını belirten Günay, şu çağrıda bulundu:

“Bu zorlu günlerde tüm halkımızı balkonlarına, camlarına, teraslarına, avlularına çıkmaya davet ediyoruz. Newroz’u kutlamaya davet ediyoruz. Bu akşam 20:20’de balkonuna damına, camına, avlusuna çıkan halkımızdan cep telefonunun ışığını, çakmağını, el fenerini, meşalesini yakmasını istiyoruz. Şarkısını söylemesini, şiirini okumasını istiyoruz. Newroz’un bin yıllardır bize armağan ettiği aydınlığın bu karanlığı parçalamasını istiyoruz.”