HDP’den IŞİD’e karşı yeniden mücadele çağrısı

HDP, IŞİD’in Maxmur kampına yönelik saldırısının uyuyan IŞİD hücrelerinin organize bir şekilde harekete geçebileceğinin ipuçlarını verdiğine dikkat çekti.

HDP, IŞİD’e karşı mücadele eden bütün kesimlere yeniden IŞİD’le mücadeleye odaklanma çağrısında bulundu.

HDP, IŞİD’in Maxmur kampına yönelik saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Dün öğleden sonra Maxmur kampına yapılan yoğun saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin de yaralandığının belirtildiği açıklamada, “Bu saldırı IŞİD tehdidi açısından yeniden tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelmektedir.” denildi.

‘IŞİD yeniden hayat buldu’

IŞİD’in Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) Kuzey ve Doğu Suriye başta olmak üzere yürütülen etkili mücadele sonucu bitme noktasına geldiğine dikkat çekilen açıklamada, “IŞİD, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal girişimi ile yeniden hayat bulmuştur.” denildi.

‘Kürtlere yönelik intikam saldırısıdır’

“IŞİD’in Maxmur saldırısı tıpkı yıllar önceki Kobanê’ye olan saldırısı gibi kendisine gösterilmiş bir hedefe yönelik sipariş bir saldırıdır.” değerlendirmesinin yapıldığı açıklamada, bu saldırının aynı zamanda IŞİD’in dünyaya yayılmak için önünde engel olarak gördüğü Kürtlere yönelik bir intikam saldırısı olduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Saldıran IŞİD olsa da Maxmur’a yönelik saldırının sorumlusu, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal girişimi ile IŞİD’e yeniden yaşam alanı tanıyan ve Kürtleri bu tür örgütlere hedef gösteren bölgesel güçlerdir. Bu saldırının sorumlusu aynı zamanda Kürtlere yönelik saldırılara onay veren uluslararası güçlerdir. Yıllar önce Türkiye’deki baskılardan kaçarak adeta çölde bir yaşam alanı yaratan Maxmurlulara yönelik saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz.” denildi.

IŞİD’le yeniden mücadeleye odaklanma çağrısı

Bu saldırının uyuyan IŞİD hücrelerinin organize bir şekilde harekete geçebileceğinin ipuçlarını verdiğine dikkat çekilen açıklamada, “IŞİD’e karşı mücadele eden bütün kesimleri de yeniden IŞİD’le mücadeleye odaklanmaya, bu örgüt daha fazla palazlanmadan ve yeniden vahşet eylemlerine başlamadan gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.” denildi.