IŞİD kadın pazarları araştırılsın önergesi reddedildi

HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç, IŞİD’in Musul, Telafer ve  Şengal’de kaçırdığı Ezidi kadınların Türkiye’de pazarlandığı iddialarının araştırılmasını istedi. Tartışmaların ardından önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

HDP, TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinde IŞİD’in Musul, Telafer ve Şengal işgaliyle alıkoyduğu Êzidî, Türkmen, Süryani ve Arap kadınların “satıldığı pazarların” Türkiye’ye de taşındığı haberlerinin basında yer aldığına dikkat çekti.

HDP Grup Başkanvekilleri, Irak ve Suriye’den Türkiye’ye geçen IŞİD üyelerinin alıkoyduğu kadın ve çocukları Antep ve Ankara gibi kentlere getirdiğini kadınların satıldığı iddia edilen pazar, büro ve ev gibi yerlerin tespit edilmesini talep etti. HDP önergesinde şu bilgileri verdi:

‘Hala 3 bin kadın IŞİD’in elinde’

“3 Ağustos 2014’te binlerce Êzidî, Şengal’de IŞİD’in soykırımına maruz kalmıştır. Bu katliam sonrası 6 yaşındaki kız çocuklardan 70 yaşındaki kadınlara kadar 5 bin ila 7 bin arasında çocuk ve kadın IŞİD tarafından alıkonulmuş, kendi inançlarından ve toplumundan koparılmış, zorla dinleri değiştirilmiştir. Bu katliam sonrası başta Şengal’de kaçırılan Êzidî, Türkmen, Süryani ve Arap kadınlar olmak üzere binlerce kadın Rakka, Musul ve Telafer gibi kentlerde kurulan pazarlarda satılmış, hala 3 binin üzerinde kadının IŞİD’in elinde bulunmaktadır.”

‘IŞİD ticaretten 2,5 milyon dolar aldı’

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan

Kadınların satıldığı öne sürülen pazarların Antep, Urfa ve Ankara gibi kentlere taşındığı yönünde basında yer alan araştırmalara işaret eden HDP Grup Başkanvekilleri, “Tutsak edilen Êzidîler fidye karşılığında serbest bırakılabilirken, kadın ve çocuklar ise satılmıştır. Ayrıca, söz konusu araştırma bu para transferinin Türkiye’deki IŞİD irtibat büroları üzerinden yürütüldüğünü ortaya çıkarmıştır” dedi.

Pazarlık yapılan IŞİD militanının Antep’te bir ofisten ticareti yönettiği, bu yolla örgüte 2,5 milyon dolardan fazla para yollandığı öne sürüldü.

‘Telafer’de kaçırıldı, Keçiören’de bulundu’

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç

HDP önergesinde yakın zamanda Ankara’nın Keçiören ilçesinde IŞİD emiri tarafından Êzidî bir kadının yıllarca alıkonulduğu ve cinsel şiddet başta olmak üzere çok yönlü şiddete maruz kaldığının ortaya çıktığını belirtildi. Önergede “Haberlere göre IŞİD emirinin Êzidî kadını Telafer’den Musul’a kaçırdığı, 2017 yılında Telafer’e getirdiği, bir süre burada tuttuktan sonra 2018 yılında, Telafer’den Türkiye’ye getirdiği kaydedilmiştir” denildi. Irak’a gönderilen bu kadının 8 aylık bebeğinin IŞİD emirinden olduğunu söylediği ifade edilirken, söz konusu IŞİD emirinin akıbetinin de bilinmediği kaydedildi.

HDP, önergesinde IŞİD’in alıkoyduğu kadın ve çocukların akıbeti ile satıldığı pazarların araştırılması ve işlenen insanlık suçlarının yargılanmasının önünün açılması için Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulması talep etti.

CHP’li Levent Gök’ün başkanlık yaptığı oturumda önerge görüşüldü. Burada söz alan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran, “IŞİD çetelerinin Türkiye’de nerelerde yuvalandıklarını, bu IŞİD çetelerinin nerelerde pazarlar kurduklarını, WhatsApp grupları üzerinden kadınları nasıl satılığa çıkardığını bu komisyonda araştıralım. Bir ilişkiniz yoksa bundan kaçacağınız bir durum da yok” dedi. Bu sözler AKP grubunun tepkisine neden oldu. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Bağdadi cehennemi boyladı. Diğer terör örgütlerinin başındakiler de yakında cehennemi boylayacak, haberiniz olsun. PKK’nın başındakileri söylüyorum, onun uzantıları da gerekli cevabı devletimizden alacak” şeklinde konuştu.

CHP’li Kadıgil: Meclis olarak olup biteni araştırmak zorundayız

Önergede CHP adına Milletvekili Kadıgil de konuştu. Kadıgil, IŞİD’in Türkiye’de kurduğu iddia edilen “cazibeli kafirler” pazarlarının araştırılması gerektiğini söyledi. Konuşmasında IŞİD’in elinden kurtarılan kadınların ve tanıkların ifadelerine yer veren Kadıgil, satışlar için derin internet (deep web) pazarlarının kurulduğu, facebook ilanlarının bulunduğu ve broşürler basıldığına dikkat çekti. Kadıgil,  “ Savaş ganimeti “ olarak görülen kadın ve kız çocuklarının defalarca toplu tecavüze uğradıklarını, tekrar tekrar satışa çıkarıldıklarını ifade etti.

2016 yılında Gaziantep’te IŞİD’in  Ezidi kadınlar için kullandığı “satış ofisi”ne yapılan baskın sonrasında yaşananların bir hukuk skandalı olduğunu hatırlatan Kadıgil, baskında elde edilen tüm delillere rağmen ‘Yeterli delil bulunamadı’ denilerek olayla ilgili dosyanın kapatılarak 6 sanığın beraat ettiğini belirtti. Kadıgil, IŞİD’le mücadele için Meclis olarak olup biteni araştırmak ve IŞİD’lilere hak ettikleri cezayı vermek zorunda olduklarını söyledi.

Önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Sert tartışmaların ardından yapılan oylamada HDP’nin önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. ANKARA