HDP’den sonra İYİ Parti de ‘erken seçim’ dedi

Fotoğraf: AA
HABER MERKEZİ – HDP’nin belediyelere kayyum atamalarına karşı “hiçbir alanı terk etmeyeceğiz” diyerek erken seçim çağrısı yaparken, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da “Erken seçim” dedi. Türkkan, parlamenter sisteme dönüş isterken “5-6 icracı Bakanlık verirse ülkenin yeniden inşası için biz de bir fedakarlık yapabiliriz” diyerek AKP ile işbirliğine kapı araladı.

Çok sayıda belediyeye kayyum atanması üzerine HDP’nin yerel yönetimlerden çekilmesi yönündeki tartışmalara karşı “Hiçbir alanı terk etmeyeceğiz” diyerek erken seçim çağrısı yaptı. HDP’nin açıklamasının ardından İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, partisinin Bursa İl Teşkilatı’’nda düzenlediği programa katıldı. Türkkan, ”Ülkenin ekonomik durumu ortada. Ancak sayın Erdoğan 2020 yılında kesin bir tarih vererek ve de Parlamenter Sisteme dönmek noktasında erken seçim için mutabakat zaptını imzalarsa, bunların yanında 5-6 icracı Bakanlık verirse ülkenin yeniden inşası için biz de bir fedakarlık yapabiliriz” dedi. Türkan konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘5-6 bakanlık verirse fedekarlık yaparız’

Lütfü Türkkan
“İYİ Parti 2 yıl önce hangi ilkeler ile kuruldu ise bugünde aynı çizgide. İktidar partisi ile bir ittifaktan bahsediliyor. Bizim ne açık ne de kapalı kapılar ardında böyle bir talebimiz, pazarlığımız olmadı. Parlamenter Sisteme dönünceye kadar da bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Ülkenin ekonomik durumu ortada. Ancak sayın Erdoğan 2020 yılında kesin bir tarih vererek ve de Parlamenter Sisteme dönmek noktasında erken seçim için mutabakat zaptını imzalarsa, bunların yanında 5-6 icracı Bakanlık verirse ülkenin yeniden inşası için bizde bir fedakarlık yapabiliriz. Yoksa biz ülkemizin içinde bulunduğu ortamda milletimize çare olmak için çıktığımız bu yoldan geri dönmeyiz. Sadece iktidara alternatif olmak için parti kurmadık. Büyük Türkiye için bu partiyi sizinle kurduk.”