HDP’li 20 eşbaşkan tutuklandı; 59 belediyeden 28’ine kayyum atandı

Fotoğraf: MA

HABER MERKEZİ –  Gözaltına alınan Van Muradiye ve Özalp belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasıyla cezaevine konulan HDP’li eşbaşkan sayısı 20’ye yükseldi. Tutuklanan belediye eşbaşkanların 12’si ise kadın. 31 Mart seçimlerinden sonra HDP’nin göreve geldiği 59 belediyeden 28’ine kayyum atanmış oldu.

Van’da 6 Aralık günü sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınan HDP’li Muradiye Belediyesi Eşbaşkanı Yılmaz Salan, Özalp Belediyesi eşbaşkanları Dilan Örenci ve  Yakup Almaç, Başkale Belediyesi Eşbaşkanı Erkan Acar ile Muradiye Belediyesi Eşbaşkanı Leyla Balkan emniyetteki ifadelerinin ardından savcılığa getirildi.

Savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen görevden alınan belediye eşbaşkanlarından Yılmaz Salan, Dilan Örenci ve Yakup Almaç tutuklanırken, Erkan Acar ve Lelya Balkan ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan belediye eş başkanları Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

6 Aralık günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan eşbaşkanları, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine ilçe kaymakamları kayyum olarak atanmıştı.

Kayyum atanan belediye sayısı 28 oldu

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. KHK’lı oldukları gerekçesiyle 6 seçilen belediye eşbaşkanına mazbataları verilmemiş, 59 belediye eşbaşkanı mazbatalarını alarak göreve başlamıştı. Bin 230 belediye meclis üyesi ve 101 il genel meclis üyesi HDP listelerinden seçilmişti.

Tutuklu belediye eşbaşkanların 12’si kadın

Van’daki 3 belediye ve Batman’da İkiköprü belde belediyesine atanan kayyumlarla beraber, HDP’li 3’ü büyükşehir 23 ilçe ve 2 belde belediyesi olmak üzere toplam 28 belediyeye kayyum atanmış oldu. 28 belediye eşbaşkanı görevden alınırken, tutuklanan belediye eşbaşkan sayısı ise 20’ye yükseldi. Tutuklanan belediye eşbaşkanlarından 12’si ise kadın.