HDP’li 3 Belediye Eşbaşkanı tutuklandı

HABER MERKEZİ –  HDP’li Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez 12 gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklandı. HDP’nin tutuklanan Belediye Eşbaşkan sayısı 17’ye yükseldi.

Mardin’de yapılan eş zamanlı operasyonlarda görevlerinden alındıktan sonra yerlerine kayyım atanan Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez ile Derik Belediyesi çalışanı 4 kişi 15 Kasım’da gözaltına alınmıştı. 7 kişi emniyette 12 gün gözaltında kaldıktan sonra Savcılığa getirildi. 7 kişi savcılıktaki ifadelerin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 3 Belediye Eşbaşkanı gizli tanık beyanları doğrultusunda “Örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklandı. Derik Belediyesi çalışanları Müslime Özbahçeci, Hediye Güneş, Burhan Temel ve Feyzullah Erol adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Görevden alınan Ertan hakkında tutuklama kararı

Öte yandan Van Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınarak yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında daha önce açılan ve tutuksuz yargılandığı dosyalardan tutuklama kararı çıkardı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Ertan hakkında yürüttüğü soruşturmada tutuksuz yargılandığı mahkemelere ve soruşturma yürüten savcılığa yazı göndererek hakkında tutuklama kararı çıkarılmasını istedi. Tutuklama kararına ise “Yasadışı yollarla yurtdışına çıkması yönündeki duyumlar” gerekçe gösterildi.

24 Belediye Eşbaşkanı görevden alındı

31 Mart yerel seçimlerinden bu yana HDP’nin 24 belediye başkanı İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyım atandı. HDP’nin tutuklanan Belediye Eşbaşkan sayısı ise 17’e yükselmiş oldu. HDP, 3 Büyükşehir, 5 İl, 45 İlçe ve 12 belde belediyesi olmak üzere toplamda 65 belediye kazanmış, bin 230 Belediye Meclis Üyesi ve 101 İl Genel Meclis Üyesi HDP listelerinden seçilmişti.