HDP’li 3 belediye ile CHP’li bir belediyeye kayyum atandı

Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ – HDP’li Varto, Bulanık ilçe belediyeleri ve Erentepe Belde belediyesi ile CHP’li Urla belediyesine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atandı. Kayyum atanan HDP’li belediye sayısı 31’e yükseldi.

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yürütülen soruşturma gerekçe gösterilerek dün evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan Muş’un HDP’li Bulanık İlçe Belediye Eşbaşkanı Adnan Topçu ile Varto Belediyesi Eşbaşkanı Ülkü Karaaslan Baytaş İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Bulanık ilçesi HDP’li Erentepe Belde Belediye Başkanı Dilaver Kesik de görevden alındı.

“FETÖ’ye üye olma” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz da İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı.

İlçe kaymakamları kayyum olarak atandı

Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı Varto Belediyesine, Bulanık Kaymakamı Mehmet İlidi Bulanık Belediyesi ile ilçeye bağlı Erentepe Belde Belediyesine ve Urla Kaymakamı Önder Can Urla Belediyesine kayyum olarak atandı.

Kayyum atanan HDP’li belediye sayısı 31 oldu

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. KHK’lı oldukları gerekçesiyle 6 seçilen belediye eşbaşkanına mazbataları verilmemiş, 59 belediye eşbaşkanı mazbatalarını alarak göreve başlamıştı. Bin 230 belediye meclis üyesi ve 101 il genel meclis üyesi HDP listelerinden seçilmişti.
HDP’li 3’ü büyükşehir 25 ilçe ve 3 belde belediyesi olmak üzere toplam 31 belediyeye kayyum atanmış oldu. 28 belediye eşbaşkanı görevden alınırken, tutuklanan belediye eşbaşkan sayısı ise 21’ye yükseldi.