HDP’li 4 Belediye Eşbaşkanı gözaltına alındı

FOTO: SURUÇ BELEDİYESİ (AA)

Mardin’de HDP’li Savur, Derik ve Mazıdağı belediye eş başkanları ile Urfa’da HDP’li Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında yakalama kararı çıkarılan Mazıdağı Belediye Başkanı Nalan Özaydın, Savur Belediye Başkanı Gülistan Öncü ve Derik Belediye Başkanı Mülkiye Esmez ile belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 10 kişinin evine eş zamanlı baskın düzenlendi.

Ev baskınlarında Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez ile Derik Belediyesi çalışanları Müslime Özbahçeci, Hediye Güneş, Burhan Temel ve Feyzullah Erol’un da aralarında bulunduğu 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasının ardından belediye binalarının çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Suruç Belediye Eşbaşkanı da gözaltına alındı

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında kent genelinde 17 adrese eş zamanlı baskın düzenlendiği öğrenildi. Baskınlarda Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik’in de aralarında bulunduğu 14 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan Çevik ve 14 kişi İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Belediye binasının çevresinde yoğun önlem alan polisin, personeli binaya almayarak binada arama başlattığı öğrenildi.