HDP’li 4 belediyeye daha kayyum atandı

Akpazar Belediyesi

İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li 4 ilçe belediye eşbaşkanı daha görevden alındı. Görevden alınan belediye başkanlarının yerine ilçelerin kaymakamları kayyum olarak atanırken, belediye binaları etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kayyum atanan belediye sayısı 20’ye yükseldi.

Diyarbakır’da HDP’li merkez Yenişehir Belediye Eş Başkanı Belgin Diken ve Hazro Belediye Eşbaşkanı Ahmet Çevik İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Yenişehir Belediyesine Yenişehir Kaymakamı Murat Beşikçi, Hazro Belediyesi’ne ise Hazro Kaymakamı Ali Öner kayyum olarak atandı.

Sabah erken saatlerde Şırnak’ta HDP’li İdil Belediye Eşbaşkanı Songül Erden’in evine giden polisler, Erden’in İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındığına dair tebligat verdi. Erden’in tebligatı imzalamadığı öğrenildi. İdil Belediyesine Kaymakam Zafer Sağ kayyum olarak atandı.

Akpazar belediyesinde asker ablukası

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Beldesi Belediyesi Eşbaşkanı  Orhan Çelebi de İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Çelebi’nin yerine Mazgirt Kaymakamı Menderes Topçuoğlu belediyeye kayyum olarak atandı. Belediyenin etrafı ise çok sayıda asker tarafından ablukaya alındı.

Valilikler tarafından yapılan açıklamalarda görevden alınan belediye eşbaşkanlarının  haklarında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 45., 46. ve 47. maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile görevden alındıkları belirtildi. Öte yandan kayyum atanan 4 belediyede yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Kayyum atanan belediye sayısı 20 oldu

HDP’nin kayyum atanan belediye sayısı 20’ye yükseldi. 31 Mart seçimlerinin ardından 3 Büyükşehir, 5 İl, 45 İlçe ve 12 belde belediyesi olmak üzere toplamda 65 belediye kazanmıştı. Bin 230 Belediye Meclis Üyesi ve 101 İl Genel Meclis Üyesi HDP listelerinden seçilmişti.