HDP’li Başaran: Kadınlar için Meclis acilen toplanmalı

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, “Bir günde 4 kadın katlediliyorsa daha ne kadar bekleyeceğiz? Kaç kadının ölmesi lazım?” diyerek, bütün siyasi partilere acil olarak Meclisi toplayıp birlikte acil eylem planı hazırlanması çağrısında bulundu.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran Fotoğraf: MA

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır’da DBP Genel Merkezi binasında düzenlediği haftalık basın toplantısında kadın gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başaran, “2020 yılı, AKP iktidarının 18 yıllık politikalarının kadın düşmanı olduğunu, 18 yıl boyunca kadınlar lehine nasıl tek bir adım atmadığını, kadın kazanımlarına nasıl pervasızca saldırdığının göstergesi olan bir yıldı.” dedi.

‘2020 yılı kadınların suçlularla yüz yüze bırakıldığı yıl oldu

2020 yılının yüzlerce kadının yaşamını yitirdiği bir yıl olarak geride kaldığını belirten Başaran, şunları ifade etti:

“İktidarın kadına yönelik şiddete, kadın cinayetlerine karşı mekanizmalar kuracağına, önlemler alacağına, bizlerin ve kadın örgütlerinin defalarca yaptığı çağrılara uyarak acil eylem planı açıklayacağına maalesef infaz yasasıyla kadın ve çocuğa yönelik suçluları dışarıya saldı. 2020 yılı, kadınların bu suçlularla yüz yüze bırakıldığı, İstanbul Sözleşmesi’nin, 6284’ün uygulanması bir yana, İstanbul Sözleşmesi’nin iktidar sözcüleri tarafından tartışmaya açıldığı, 6284’ün HSK ve iktidar sözcüleri tarafından tartışmaya açılarak uygulanmadığı bir yıl olarak gerimizde bıraktık.”

‘Kayyım politikasının kadın düşmanı bir politika olduğu ortaya çıktı’

Kayyım politikalarının hız kesmeden devam ettiği, kayyım politikalarının bir kadın düşmanı politika olduğunun ortaya çıktığı bir yıl olduğunu ifade eden Başaran, “Kayyım politikalarıyla 2020 yılında kadın kurumları kapatıldı, kadına yönelik politikalar üreten birimlerin başına erkekler atandı ve kayyım bir kadın düşmanı siyaset olarak yerini 2020’de de aldı.” dedi.

‘Kazanımlarımızı korumak için sesimizi yükselttiğimiz bir yıl oldu’

Kadınlar olarak sokaklarda, meydanlarda, alanlarda, Meclis’te, evde, basında, yaşamın her alanında mücadele ettiklerini söyleyen Başaran, “2020, kazanımlarımızı sahiplendiğimiz, kazanımlarımızı korumak için, gözaltını, tutuklamayı saldırıyı göze aldığımız ve alternatifler için ses yükselttiğimiz bir yıl oldu.” dedi.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Fotoğraf: MA

‘Verileri açıklayan kadın kurumları hedef alınıyor’

2020’nin sonuna gelirken kadına yönelik şiddet tablosunun daha da ağırlaştığını belirten Başaran, “İktidar bu verileri açıklamak konusunda çok ketum davranıyor. Çünkü iktidar, sanki kadına yönelik şiddet meselesi, kadın cinayetleri tek, münferit olaylarmış gibi lanse ediyor ve bu verileri açıklamak yerine, bu verileri açıklayan kadın kurumlarını hedef alınıyor.” diye konuştu.

‘En az 275 kadın hayatını kaybetti’

Kadın kurumlarının açıkladığı verilere göre 2020 yılında -Aralık ayı eklenmemiş haliyle- en az 275 kadının hayatını kaybettiğini belirten Başaran, 161 şüpheli kadın ölümü olduğunu kaydetti.

‘İktidar partisi üzüntülerini iletmekle meşguller’

29 Aralık günü bir günde 4 kadının yaşamını yitirdiğini hatırlatan Başaran, “Neredeyse kadın kırımına dönmüş bu tablo karşımızda dururken, siyasi partiler ama en fazla iktidar partisi üzüntülerini ve taziyelerini iletmekle meşguller. İktidarlar üzülmez. İktidar çözüm üretir. İktidar sorumluluğunu görür ve bunun karşısında bir tavır sergiler. Ama iktidar sözcülerinden Cumhurbaşkanı’na kadar her alanda çıkıp üzüntülerini ifade edip geçiştirmeye çalıştılar.” dedi.

Kadınlara birlikte acil eylem hazırlama çağrısı

Bütün kadınlara seslenen Başaran, “Siyasi görüşünüz ne olursa olsun gelin hep beraber bir acil eylem planı biz hazırlayalım. İktidarın insafına bırakmayalım. Gerçekten çözmek istiyorsak çözüm yöntemlerimiz, deneyim ve yeterliliğimiz de var. Daha önceki örnekler önümüzde duruyor.” dedi.

‘İçişleri Bakanının bize çözüm getireceği yok’

Kadına yönelik şiddete ses çıkaran kadınların İçişleri Bakanı’nın emri ile darp edilerek gözaltına alındığını söyleyen Başaran, şunları ifade etti:

“İçişleri Bakanı’nın bize çözüm getireceği yok. Muhalefete parmak sallayan herkesi terörize eden, partimize hamaset ve düşmanlık besleyen bir İçişleri Bakanı kadın cinayetlerini çözemez. Biz çözeceğiz kadınlar olarak. Az bir süreleri kaldı. İlk seçimde, bu seçim çok uzak değil gidecekler, bu İçişleri Bakanının yerine kadın bakış açısına sahip bir kadını biz hep beraber getirip biz çözeceğiz bu meseleyi.”

‘Acil olarak Meclisi toplayın’

Çok az günleri kalan iktidara çağrı yaptıklarını belirten Başaran, “Acil olarak Meclisi toplayın, kadınlara özeleştiri minvaline açın meclisi. Bir günde 4 kadın katlediliyorsa daha ne kadar bekleyeceğiz? Kaç kadının ölmesi lazım? Bütün siyasi partilere sesleniyorum. Hep beraber acil olarak meclisi toplayalım. Kadınlar için acil eylem planı hazırlayalım. Biz artık bir kadının daha yaşamını yitirmesini kabul etmiyoruz.” şeklinde konuştu.

‘2021’de de alanlarda olacağız’

2021 yılında da alanlarda, meydanlarda, mecliste olacaklarını söyleyen Başaran, “Erkek egemen siyasete biz diz çöktüreceğiz. 2021 yılı kadınların yine her gün cinayetleri saydığı bir yıl olmayacak. 2021 yılı kadınların yası ile öfkesini bir arada tuttuğu bir yıl olmayacak. Biz kadınlar hep beraber başaracağız.” dedi.

Yeni1Mecra