HDP’li Başaran: Kayyum hem halk iradesinin hem de kadınların demokratik siyasetteki yerinin gaspıdır

HABER MERKEZİ – HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, partilerine yönelik yaşanan gözaltı ve tutuklamalar ile kayyum atanan belediyelere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Partilerine yönelik Antep’te 13 Kasım’da yapılan operasyonlarda 57 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Başaran, gözaltındakilerin avukatlarının da bir yıl süre ile müdafilik görevlerini üstlenmelerinin yasaklandığına dikkat çekti.

Yargının iktidara bağımlı olduğunu belirten Başaran, yargının sadece HDP üye ve yöneticilerine karşı değil, onların müdafiliğini üstlenen ve yargının asli unsuru olan avukatlarına karşı da araç olarak kullanıldığını ifade etti. Avukatların müdafilik görevinin yasaklanmasının evrensel hukuka ve savunmanın doğasına aykırı olduğuna vurgu yapan Başaran, “Bu kararları veren iktidarın direktifleri ile davranan hakim ve savcılara hatırlatırız ki, yarattıkları ve adına hukuk dedikleri bu bataklık, gün gelecek kendilerini de boğacaktır.” dedi.

9 Kasım’da gözaltına alınan 36 gençlik meclisi üyelerinin emniyette ağır işkenceye maruz kaldığına dikkat çeken Başaran, 10’un ise tutuklandığını hatırlattı. Mardin’in Savur, Mazıdağı ve Derik ile Urfa’ın Suruç belediyesi kadın eşbaşkanlarının iftiralarla gözaltına alındığını ifade eden Başaran, bu sabah itibariyle 4 belediyeye de kayyım atandığını belirtti. Kayyumların “Hem halk iradesinin hem de kadınların demokratik siyasetteki yerinin gaspıdır” diyen Başaran, “Demokratik yollarla partimizle mücadele ederek başarı sağlayamayan AKP iktidarı, yargı-kolluk ve medya gücüyle partimize sürekli bir biçimde saldırarak başarı elde etmeye çalışmaktadır” dedi.

Gözaltına alınan, tutuklanan belediye eş başkanları, parti yöneticileri ve partileriyle birlikte faaliyet yürüten üyelerinin derhal serbest bırakılmasını isteyen Başaran, kamuoyuna, demokratik siyasete destek ve iktidara karşı dayanışma çağrısında bulundu.