HDP’li belediyelere kayyım atanmasına 20 ilde protesto

HDP, bu sabah 5 belediyesine daha kayyım atanarak belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını 20 ilde protesto etti.

Protestolarda, kayyımın seçmen iradesine “darbe” olduğuna dikkat çekilerek, demokrasi çevrelerine birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

Diyarbakır’da yapılan oturma eyleminden

HDP’nin bu sabah Siirt, Kurtalan, Baykan, Iğdır, Altınova belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandı. Belediyelerin eşbaşkanları ise haklarında yürütülen soruşturmalar gerekçesiyle gözaltına alındı. Kayyım atamaları ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınması, Siirt, Diyarbakır, Van, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Şırnak, Mardin, Urfa, Malatya, Mersin, Hatay, Antalya, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Hakkari ve Ardahan İl Örgütleri tarafından protesto edildi.

Bazı açıklamalarda, “Kayyum darbe rejimidir, irademize dokunma” pankartı açılarak, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları atıldı. Bazı protestolar da ise oturma eylemi de yapıldı. Açıklamalarda, “Kayyım seçmen iradesine darbedir” denilerek, kayyım uygulamalarına karşı tüm demokrasi çevrelerine “birlik” çağrısı yapıldı.

Beştaş: Bu darbeyi tanımayacağız

Siirt’te kayyım atanması protesto edildi

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve HDP Grup Başkanvekili aynı zamanda Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, partilerinin İl binası önündeki protesto eylemine katıldı. Açıklama öncesi milletvekillerinin Siirt Belediyesi’ binasına yürümek istemesine izin verilmedi. Beştaş, kayyımın halk iradesine atandığını belirterek, bu “darbe”yi tanımayacaklarını belirtti. Halkın iradesine sahip çıktığı ifade eden Beştaş, şöyle konuştu:

“Pandemi süresinde istersek buraya on binleri yığabiliriz. Tüm tehditlere rağmen sandığa giden halk tek çağrımıza bakar ve belediyesine sahip çıkar. Belediye binası aynı 31 Mart öncesi olduğu gibi karakola çevrildi. Vali artık Vali değil kayyımdır. Kayyımın ve kayyım atayanların derdi halk değildir. İktidarını koruma derdindeler. Ama geçmiş olsun kaybettiler. Siirt’te yapılmadık yolsuzluk kalmadı. Trabzon’dan Kırşehir’e kadar 6 bin 500 kişiyi getirdiler. 4 bin 500 Siirtli seçmeni de sildiler. Çünkü amaçları HDP’ye kaybettirmekti. Başaramadılar.”

‘İçişleri Bakanı suç işliyor’

Kayyım emrini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiğini ifade eden Beştaş, “İktidar ile çelişkileri ayyuka çıkınca yeni kayyımlar ile sempati toplamaya çalışıyor. Soylu suç pratikleri işliyor. Bir ülkede İçişleri Bakanı suç işliyor ise o ülkede hukuk kalmamıştır. Halk sağlığı gibi halk iradesi de tartışma dışıdır. Halk ne derse o olur ama bunların halk diye bir derdi yoktur” dedi.

Avcı: Bugün susma günü değil

HDP İstanbul İl Örgütü binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya milletvekilleri Musa Piroğlu, Serpil Kemalbay, Hüda Kaya ve Züleyha Gülüm ile MYK üyesi Ferhat Encü katıldı.  HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, yaptığı konuşmada seçilmişlere ve demokratik kitle örgütlerine bu “Gasplara” karşı yan yana birlikte olma çağrısında bulundu. Avcı, şöyle konuştu:

“Halkımızın demokrasinin yaşaması için destek verdiği başta Sayın Ekrem İmamoğlu olmak üzere seçilmiş demokrasi adına güçlü iddialarda bulunmuş tüm seçilmişlere çağrı yapıyoruz. Bugün susma günü değildir. Demokrasi adına iddialarınız var ise ülkenin demokrasi geleceği için yerel yönetimlerde iddialarınız var ise bu darbeler, bu gasplara ses çıkarmanız gerekir.”

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm İstanbul’daki protesto eyleminde konuştu

Gülüm: Asla bu halk vazgeçmeyecek’

İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ise, salgını fırsat bilerek belediyelere kayyum atadığını ifade ederek, “Ne yaparlarsa yapsınlar, halkın iradesi asla değişmeyecek. Asla bu halk vazgeçmeyecek. Asla kendi seçtiği seçilmişleri, belediyeleri yalnız bırakmayacak. Halk bunu birçok kez ispat etti.” dedi.

HDP’nin halkın kendisi olduğunu belirten Gülüm, “Bu ülkede demokrasi, barış, özgürlük koşulları sağlanana kadar ve Kürt halkının eşit koşullarda yaşadığı bir dönem gelene kadar asla bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: MA