HDP’li Beştaş: Annelere yaptığınız işkencenin hesabını vereceksiniz

AK Parti Grup Başkanvekili Özkan, 2017’de çıkan çatışmada hayatını kaybeden Agit İpek’in cenazesinin kargo ile gönderilmesini “Usulüne uygun” buldu.

HDP’li Beştaş Özkan’a tepki göstererek, “Bugün binlerce Cumartesi Annesi ve Barış Annesi evlatlarının kemiklerini arıyor. Bu iktidarın ne vicdanı ne etik değeri ne insanlığı kalmıştır. Bunun hesabını Lahey’de mutlaka vereceksiniz. Annelere yaptığınız bu işkencenin hesabını vereceksiniz” dedi.

Meclis Genel Kurulu HDP Grubu – MA

Meclis Genel Kurulu’nda, infaz düzenlemesine ilişkin yasa teklifinin ilk bölümü üzerine görüşmeler devam ediyor. Gündem dışı konuşmalarda HDP ve AKP arasında kimi zaman gerginlikler yaşandı. Jin News’te geçen bilgilere göre; CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, iktidarı salgına karşı önlem almamakla eleştirdi.

‘Virüsü sizin politikalarınız yayıyor’

Özel, “Virüsü sizin politikalarınız yayıyor virüse karışı önlem alamıyorsunuz. 48 saatte bulaşması gereken bulaşı 48 dakikada gerçekleşti. O marketlere koşma anı yurttaşların suçu değil. İki gün makarnası ununu stoklayamamış insanlar var. Bunu görün ve çözün” ifadelerini kullandı.

‘Salgın değil algı yönetiyorsunuz’

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise sokağa çıkma yasağının, ilan edilmeden önce haber verilmesi gerektiğini belirtilerek, “11 Nisan’ı korona bayramı olarak kutlayan başka ülke var mıdır? bu acemiliktir, iş bilmezliktir binlerce insanın yaşamı ile oynamaktır. Salgın değil algı yöneltiyorsunuz” dedi.

‘Cenazenin kargoyla gönderilmesi usulüne uygun’

HDP ve AKP arasında gerginlik yaratan bir diğer konuda Dersim’de 2017 yılında çıkan çatışmada hayatını kaybeden PKK’li Agit Işık’ın cenazesinin ailesine kargo ile gönderilmesi oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, bu işlemin “usulüne uygun” olduğunu savunarak “Hastanede yaşanan bir ölümden bahsetmiyoruz” dedi.

‘Annelere yaptığınız bu işkencenin hesabını vereceksiniz’

Özkan’ın sözlerine tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, şöyle konuştu: “Ben şu fotoğrafı anlatırken söyleyecek cümle bulamıyorum. Bir anne olarak insancıl hukuka inan bir şahıs olarak duruma dikkat çekmiştim. Grup başkanvekilini dinleyince bir kez daha dehşete düştüm. Bir annenin evladının cenazesi kargo ile gönderilmesine ‘usule uygun’ diye cevap verildi. Bu ceset niye kemiğe dönüştü bunu tartışmak istemiyorum. Bu anne yıllardır çocuğunun kemiğini cenazesini arıyor. Bugün binlerce Cumartesi Annesi ve Barış Annesi evlatlarının kemiklerini arıyor.”

‘Artık cenazeleri kargo ile gönderiyorlar’

İktidarın ne vicdanı, ne etik değir ne de insanlığı kalmadığını söyleyen Beştaş, şunları kaydetti: “Artık cenazeleri kargo ile gönderiyorlar. Herkesin bir mezar hakkı vardır. Sizin maskeniz düştü. Bundan sonra insan hakları vicdan falan demeyin. Bu, uluslararası hukukta da insancıl hukukta da Medeni Haklar Sözleşmesinde de insanlığa karşı suçtur. Bunun hesabını Lahey’de mutlaka vereceksiniz. Annelere yaptığınız bu işkencenin hesabını vereceksiniz.”