HDP’li Beştaş: Güvenlik Soruşturması Kanun Teklifi oylaması yeniden yapılamaz

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, TBMM Genel Kurulu’nda, Güvenlik Soruşturmasına dair kanun teklifinin çoğunluğun oylarıyla reddedildiğini belirterek, “Oylama tekrar katiyen gerçekleştirilemez” dedi.

Şu anda AKP ve MHP’nin kendi aleyhlerine bir sonuç çıktığı için bu iradeyi kabul etmediğini belirten Beştaş, dünkü oylamada muhalefet partilerinin demokratik iradesinin açıkça galip geldiğini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, dün TBMM Genel Kurulu’nda, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi’nin maddelerine geçilmesinin kabul edilmediğini anımsattı. Başkanlık Divanı’nın, iki katip üye bir de başkanvekilinden oluştuğunu belirten Beştaş, söz konusu oylamada iki katip üyenin de hiçbir itirazının olmadığını kaydetti.

Yapılan oylama sonucunu, Meclis Başkanlık Divanı ve Başkanvekilinin, “kabul edilmemiştir” şeklinde ilan ettiğini hatırlatan Beştaş, “Oylama sonucu sabittir, nettir ve tabii ki resmidir. Kanun teklifi reddedildiği için bunun dışında hiçbir tartışma olamaz.” dedi.

‘Oylama geçersiz kabul etmek için gündeme getirilmeye çalışılıyor’

Sonrasında oylamayı geçersiz saymak için bazı girişimler olduğunu söyleyen Beştaş, bugün saat 12.00’de Meclis Başkanlık Divanı’nın konuya ilişkin toplantıya çağrıldığını anımsattı. Beştaş, “Meclis Başkanlık Divanı, kendi çoğunluğuna dayanarak, yapılan oylamayı geçersiz kabul etmek için Genel Kurul’da tekrar gündeme getirmeye çalışıyor.” diye konuştu.

‘Birleşim yenilenemez’

Bu durumun İçtüzük hükümlerine aykırı olduğuna işaret eden Beştaş, “Çünkü, ortada herhangi bir itiraz yok. Sonradan ortaya çıkan bir itiraz ya da gerekçe söz konusu değil. Reddedilmiş bir oylama tekrar katiyen gerçekleştirilemez, birleşim yenilenemez ve bunun yolu kapalıdır. Böyle bir usul de yoktur.” ifadesini kullandı.

‘Muhalefet partilerinin iradesi açıkça galip geldi’

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünkü oylamada muhalefet partilerinin demokratik iradesi açıkça galip gelmiştir. Maç 90 dakikadır. 91-95 dakika değildir. Bu 90 dakikada gol oldu. Bitti. Gol olduktan sonra bunu şimdi ‘ofsayt’ diye bozmaya çalışan bir akılla karşı karşıyayız. Bunu kabul etmiyoruz. Kesinlikle maçı kurallarına göre oynadık ve şimdi atılan golü iptal etmeye çalışıyorlar.”

‘AKP ve MHP mızıkçılık yapıyor’

Şu anda AKP ve MHP’nin mızıkçılık, oyun bozanlık yaparak oyunun kurallarını reddettiğini belirten Beştaş, “Kendi aleyhine bir sonuç çıktığı için demokrasinin gereği olan bu iradeyi kabul etmiyor ve etmemekte direniyor.” dedi. Beştaş, şunları ifade etti:

“31 Mart seçimlerinde ‘ben seçimi kazanamadım, yeniliyorum, tekrar seçim yapacağım’ diyen zihniyet bugün Güvenlik Soruşturması Yasası’nda da ‘ben kaybettim, ilan edilen, netleşen, Meclis TV’nin yayınladığı, tutanaklara geçen sonucu kabul etmiyorum’ demekte. Biz bunu kabul etmeyeceğiz.”

AA – TBMM