HDP’li Buldan: HDP’ye vurulacak kilit henüz icat edilmedi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yarısı cezaevinde olan bir siyasi parti olarak ayakta durduklarına dikkat çekerek, “HDP’ye vurabilecek bir kilit henüz icat edilmemiştir. Bize kilit vurmak isteyenler o kilidi ancak kendilerine vurabilirler.” dedi.

HDP Ankara İl Örgütü 3. Olağan Kongresi’ni Vedat Dolukay Konferans Salonunda gerçekleştirdi. Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yarısı cezaevinde olan bir siyasi parti olarak ayakta durduklarına dikkat çekti. Meydanlarda da, parlamentoda da, cezaevinde de yaşamın her alanında inadına barış ve demokrasi demeye devam edecekleri sözünü veren Buldan, “Biliyoruz ki cezaevlerinde binlerce yoldaşımız bizim verdiğimiz mücadeleye bakıyor.” dedi.

Kürt halkının nefes almasını engellemeye çalışan bir zihniyetle karşı karşıya olduklarını belirten Buldan, “HDP’ye vurabilecek bir kilit henüz icat edilmemiştir. Bize kilit vurmak isteyenler o kilidi ancak kendilerine vurabilirler.” diye konuştu. AKP hükümetinin kendi içinde yavaş yavaş dağılmaya doğru giden bir yolda olduğunu söyleyen Buldan, “AKP hükümetinin 18 yıldır bu ülkede yapmış oldu zalimlikler ve baskı politikalarının ilk sandıkta düşeceğinin müjdesini size vermek istiyorum” dedi. Kürtlerin ister Türkiye’de ister komşu ülkede olsun Türkiye’yi yönetenlerin hedefi haline geldiğini dile getiren Buldan, Suriye’ye yapılan operasyonun da bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

AKP hükümetinin ülkeyi yönetemediğinin göstergesi olarak ekonomik krizin yanı sıra, çökmüş bir adaletten bahsetmek gerektiğini söyleyen Buldan, şunları kaydetti: “Özellikle intiharlardan bahsetmek gerekiyor. İnsanlar geçinemedikleri için yaşamlarına son veriyor. İnsanlar aş istiyor bunlar ise Türkiye halklarını önüne Suriye’yi koyuyor. Kadınlar her yerde öldürülüyor. AKP kadına yönelik şiddeti durduracağına S-400’lerin yanına F-35’leri alacağını söylüyor. Türkiye toplumu ne talep ederse AKP tam tersini yapıyor. Kürt halkı irademiz gasp ediliyor diyor, AKP gasp etmeye devam ediyor. Her gün bir belediyemiz hırsızlıkla ve talanla AKP hükümetinin seçimle elde edemediği yerlerde halklarımızın iradesi gasp edilerek başka bir yere devrediliyor.”

‘Kürtler ve muhalifler AKP’nin oyununu bozdu’

Belediyelerine atanan kayyumlara seslenen Buldan, “Kayyumlar şunu bilsinler 31 Mart tarihinde Kürt halkı sandıkta size iyi bir ders vermişti. Kurulacak ilk sandıkta en büyük tokadı kayyumlar ve AKP hükümeti yiyecektir. Çünkü halkın üzerinde hiçbir güç olamaz.” dedi. Hem 31 Mart hem 23 Haziran seçimlerinde Kürtler ve muhaliflerin AKP’nin oyununu bozduğunu söyleyen Buldan, “Şunu gösterdik, Kürtler ve Türkiye’deki muhalefet ne isterse yapar. Kürtler oyunu bozabilirler. AKP’nin oyununu bozmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. “Eğer bir yerde zalimlik giderek artıyorsa, zalimin sonu giderek yaklaşıyor demektir.” diyen Buldan, AKP’ye de yolun sonunun göründüğünü belirtti.

Ancak bunun Türkiye halklarının omuz omuza mücadelesiyle gerçekleşeceğini de bildiklerini dile getiren Buldan, “Zor zamanlarda eğer el ele verirsek başaramayacağımız, kazanamayacağız hiçbir şeyin olmadığını gördük. Bu mücadelenin sonunda bizler olacağız. Yeter ki dayanışma ve mücadeleyi büyütelim.” dedi.