HDP’li Diyadin Belediyesi’ne kayyım atandı

Dün gözaltına alınan HDP’li Diyadin Belediye Eşbaşkanı Betül Yaşar görevden alınarak yerine İlçe Kaymakamı kayyım olarak atandı.

HDP’nin kayyım atanan belediye sayısı 46’ya yükseldi.

Fotoğraf: AA

HDP’li Diyadin Belediye Eşbaşkanı Betül Yaşar, hakkında Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma gerekçe gösterilerek dün evine yapılan baskında gözaltına alındı. Belediye binasına da polis tarafından baskın yapılarak saatlerce arama yapıldı. Zırhlı araçlar ile çevik kuvvet ve özel harekat polisleri tarafından ablukaya alınan binaya giriş çıkışlara izin verilmedi.

Fotoğraf: AA

İlçe Kaymakamı kayyım olarak atandı

Ağrı Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, Yaşar’ın hakkında yürütülen soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından “geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırıldığı” belirtildi. Açıklamada, İlçe Kaymakamı Hasan Doğan’ın Diyadin Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği ifade edildi.

Yaşar ile eski belediye yöneticisi 3 kişi gözaltında

Dün aynı soruşturma kapsamında eski belediye yöneticilerinden Mustafa Alpaslan ve Mesut Arslan Diyadin İlçesi’nde yine eski belediye yöneticilerinden Zeynel Abidin Bozkurt ise Düzce’de gözaltına alınmıştı. Yaşar, Bozkurt ve Alpaslan “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla, Arslan’ın ise “örgüt üyesi olmak’’ iddiasıyla gözaltında tutuluyor.

HDP’nin 47 belediyesine kayyım atandı

HDP, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde 3’ü büyükşehir, 5’i il, 46’sı ilçe ve 12’si belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Son kayyım atamalarıyla beraber HDP’nin şu ana kadar 47 belediyesine kayyım atanmış oldu. Seçin 6 belediye başkanına ise KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmemişti.

Kaynak: MA