HDP’li kadınlar Koçerlerle buluştu

HDP Kadın Meclisi “Kadın Yoksulluğuna hayır” buluşmaları kapsamında Ağrı’da Sinek Yaylası’nda Koçer kadınlarla bir araya geldi. 

HDP Kadın Meclisi, “Kadın yoksulluğuna hayır” buluşmaları kapsamında Ağrı Taşlıçay ilçesine bağlı Sinek Yaylası’nda koçer kadınları ziyaret etti. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un yanı sıra HDP Kadın Meclisi’nden Mukaddes Erdoğdu, Kadın Koordinasyonundan Feray Mertoğlu, Tülay Koçak ile Hazal Karabey, Parti Meclisi’nden Hatice Akdağ ve Tevgera Jinén Azad (TJA) aktivisti Hacer Karaoğlan heyette yer aldı. 

‘Biz üretiyoruz parayı erkekler alıyor’

Yaylada kadınların karşılaştıkları zorluklar üzerine sohbet eden Başaran, kadınların sorunlarını dinledi. Iğdır’dan yaylaya gelen kadınlar, 3 ay boyunca kalacakları yaylada elektriğin olmadığını, suyu ise kuyudan çekmek zorunda kaldıklarını anlattı. 

 “Gözümü açtığımdan beri koçerlik yapıyoruz” diyen kadınlardan Mori Kısak, “Çocuklarımla beraber geldik ve 3 ay burada kalacağız. Hayvanları sağıp, mandıraya veriyoruz. Geçim olsa da olmasa da bu işi yapmaya mecburuz. Biz üretiyoruz ama parayı erkekler alıyor.”

‘Çok fazla adaletsizlik var’

16 yaşındaki Rabia Çoğun da koçerlik yapan ailesine yardım ediyor. Yaylada oldukları için derslerine çalışmadığını ve internete erişim sağlayamadığını söyleyen Çoğun, “Ülkede çok fazla adaletsizlik var. Tableti okulun bitmesine bir hafta kala verdiler. İki kız kardeşim ile birlikte telefondan bağlanıp ders almaya çalışıyoruz. Hiç ders alamadık” dedi. 

HDP’li kadınlar, Koçerlere sorunlarını her platformda dile getireceklerinin sözünü verdi. Yayladaki ziyaretin ardından HDP’li kadınlar, ev işçisi kadınları dinlemek için Ağrı’ya bağlı Ziro köyüne geçti.

MA – AĞRI