HDP’li Kurtalan’dan AKP’ye: Kürt halkına karşı günahkarsınız

HABER MERKEZİ – Meclis Genel Kurulunda Milli Savunma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde HDP’li vekillerle sık sık “Bölücü”, “Terörist” tartışmaları yaşandı. HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, AK Partiyi eleştirmelerine karşılık veren vekillere, kendilerinden AK Partiyi hoşnut edecek konuşmalar beklenmemesi gerektiğini belirterek, “Kürt halkına karşı günahkarsınız, suçlusunuz.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen Adalet, Milli Savunma ile Hazine ve Maliye bakanlıklarının bütçeleri üzerinde HDP grubu adına konuşmalar yapıldı. HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, bağımsız ve tarafsız yargı olmadığını belirterek, “Türkiye, en siyasallaşmış yargı dönemini yaşıyor.” dedi. Mahkemelerde örgüt üyeliğinden defalarca ceza alan isimler olduğuna dikkat çeken Başaran, “Yargının geldiği nokta bu. Talimatlı, sorgulamıyor.” şeklinde konuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, bir televizyon programında, “Her şeye Anayasa Mahkemesinin gözüyle bakıyor değilim.” dediğini hatırlatan Başaran, “Kimse kusura bakmasın ama bu ülkenin İçişleri Bakanı Anayasa Mahkemesinin gözüyle bakmak zorunda.” dedi.

‘Soğukpınar köyü hala abluka altında’

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Türkiye’de bir polis devletinin hakim olduğunu ve hukukun askıya alındığını ifade ederek, Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar köyünde çıkan çatışmada Murat Kaya isimli bir vatandaşın öldürüldüğünü söyledi. HDP’li milletvekillerinin köye girişine izin verilmediğine işaret eden Koç, “Köy hala abluka altında, eşi Zozan Kaya gözaltında. Hala avukatla görüştürülmedi.” dedi.

‘Terörle mücadele değil Kürtlerle mücadele’

HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, HDP’li Varto ve Bulanık belediye başkanlarının gözaltına alındığını hatırlatarak, “Siz, buna terörle mücadele dersiniz ama bu Kürtlerle mücadeledir. Kürtler artık bunu yutmuyor. Dünya da bunu yutmuyor.” dedi. Işık, Kürtlere yönelik uygulamaları da eleştirdi. Türkiye’yi Kürtler ve Türklerin kurduğunu belirten Işık, “Meclisin ruhuna, 2 halkın ruhuna uygun bir şekilde bu ülkeyi kurmuştur. Bu ülkeyi kuran bu Meclisse bu Meclis de 100 yıllık Kürt sorununu çözmek zorundadır.” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Işık’ın 1944’ten başlayarak Kürtlere yapılanları AK Parti iktidarında olmuş gibi sıraladığını söyledi. HDP’lilerin “terör” tanımında farklılık olduğunu dile getiren Zengin, “Siz, neye terör, neye terörist diyorsunuz, bu konuda hemfikir olamıyoruz. Teröristlerin adını parklara veriyorsunuz, teröristlerin adını yüceltiyorsunuz. Onlara farklı anlamlar atfediyorsunuz.” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Işık’ın ‘ülke kurulmuştur’ ifadesine karşılık vererek, “ ‘Ülke kurulmuştur’ ifadesi yanlıştır. Bir ülke kurulmamıştır. Hepimiz bir milletiz. Bu milletin adı da Türk milletidir.” dedi.

HDP’li Kurtulan: Kürt halkına karşı günahkarsınız

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ise Işık’ın, bir süreci aktarmaya çalıştığını belirterek, “Cumhuriyetle yaşıt olan bazı olaylar vardı ama sonuçta devlet aklı, geleneği bir bütündür. Bizden öncesi, sonrası diye bir mantık olmaz. Şu an yanlışlardan siz sorumlusunuz.” diye konuştu. Kendilerinden AK Parti’yi hoşnut edecek konuşmalar beklenmemesi gerektiğini dile getiren Kurtulan, “Kürt halkına karşı günahkarsınız, suçlusunuz. Bir hak ihlali vardır. Bir zulüm vardır.” dedi.

HDP’ye ‘bölücü’ suçlaması

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin HDP’li vekillere, “Siz, teröre terör, teröriste terörist demiyorsunuz. Bizim meselemiz asla Kürt kardeşlerimizle değil. Kürtler üzerinden başka bir şey yapmakla, bu ülkeyi bölmekle uğraşıyorsunuz.” suçlamasında bulundu.
Fatma Kurtulan’ın, “Bölünmeden bahsediyorsanız en iyi bölücüler buyurun; biri şurada oturuyor, biri burada oturuyor. Bölücü sizsiniz.” sözlerine AK Parti Grup Başkanvekili Zengin, “Bu ülkenin Adalet Bakanına, Milli Savunma Bakanına ‘bölücü, terörist’ diyemezsiniz. Suçlama yaparken haddi içerisinde, kanıtları içerisinde yapılır. Burası sizin hapishanelerinizdeki propaganda yeri değil.” şeklinde cevap verdi. Tartışmaların büyümesi üzerine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç birleşime ara verdi.

HDP’li Paylan: Albayrak yüzde 1’i nasıl mutlu edeceğini anlattı

HDP Milletvekili Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerine dağıtılan kitapçıkta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yüzde 1’i nasıl mutlu edeceğini anlattığını belirterek, “Sayın Bakan, siz istediğiniz kadar teşvik verin, eğer yüzde 99, yüzde 100 mutlu değilse ekonomide çarklar işlemez.” diye konuştu. Paylan, vergilerin yüzde 95’ini emekçilerin ödediğini dile getirerek, “Onların aldığı kaynağı yüzde 1’e aktarıyor bu Maliye Bakanı. O açıdan vicdansız ve adaletsiz bir Maliye Bakanımız var maalesef.” dedi.

Ekonomi yönetiminin başarısız olduğunu ve ülkenin büyümediğini söyleyen Paylan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Ekonomik kriz var.” diyenleri “terörist” olarak yaftalamaya çalıştığını belirtti. AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Paylan’ı bu iddiasını ispata çağırdı.

HDP’li Oluç: İktidarı kim eleştirse terörist damgası yiyor

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Nobel ödülüyle ilgili olarak, “Türkiye’den, kalkmışlardır teröriste ödül vermişlerdir.” ifadesini hatırlatarak, Türkiye’de iki kişinin Nobel ödülü aldığını, Aziz Sancar “terörist” değilse Erdoğan’ın Orhan Pamuk’a “terörist” dediğini söyledi. İktidarı kim eleştirse “terörist” damgası yediğini söyleyen Oluç, insanların düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanabilmelerinin, hukukun, anayasanın ve yasaların güvencesinde olması gerektiğini kaydetti.

AK Parti Grup Başkanvekili Turan ise meselenin saray değil Erdoğan olduğunu savunarak, şunları öne sürdü: “Eğer Erdoğan da istendiği gibi teslim olan, her denileni yapan bir adam olsaydı bugün saray konuşulmayacaktı” dedi.