HDP’li Kurtulan: 58 milyon kişi borçlu yaşıyor

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis’te düzenlediği haftalık basın toplantısında Meclis ve Türkiye gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Kurtulan, bütçe görüşmelerinin 6 Kasım’da başladığını hatırlatarak, “Bu yıl da yine halka, özgürlüklere, refaha bir bütçe ayrılmadı. Daha ziyade daha çok güvenlikçi politikalara, savaşa ve örtülü ödeneklere bütçe ayrıldığını gördük” dedi.

’58 milyon kişi borçlu olarak yaşıyor’

Türkiye halklarının büyük çoğunluğunun yoksulluk içerisinde, açlık içinde yaşadığını bildiklerini belirten Kurtulan, “İşsiz sayısının 8 milyon, halkın yüzde 70’inin yani yaklaşık 58 milyon kişinin borçlu olarak yaşamına devam ettiğini biliyoruz” diye konuştu. 2019 bütçe açığının 81 milyar olarak hedeflendiğini ancak İlk 9 ayda bu rakamın 85 milyara ulaştığına dikkat çeken Kurtulan, “Yani ilk 9 ayda bile bu hedef şaştı ve ne yazık ki tüm kamuoyu bunun etkilerini gördü ve yaşadı. Şimdi ise 2020 bütçe açığının 139 milyar olacağı söyleniyor. Şimdiden mevcut yıla baktığımızda rakamların şaşacağını tahmin etmek zor olmayacaktır” dedi. 

HDP olarak halkın bütçesinin halka hizmet doğrultusunda kullanılması için aktif mücadeleyi hem komisyonda hem genel kurul aşamasında sürdüreceklerini söyleyerek, vergilerle birlikte yeni zamların geleceğine değindi. Son günlerde ekonomik nedenlerle yaşanan intihar olaylarını hatırlatan Kurtulan, “Artık şunu söylemek gerekiyor: Sırça köşklerinizden halka bakmayı bırakın. Artık işçisi, emekçisiyle, öğrencisiyle, kadınlarıyla, işsiziyle halkın sizi finansa edecek gücü kalmadı. Bunu görmenizin vakti geldi de geçiyor bile” dedi. 

16 belediyelerine kayyum atandığını hatırlatan Kurtulan, kayyum politikasının bölgede sayısı 4 milyonu aşan seçmenin iradesinin gasp edilmesi olduğunu söyledi.Kadınların yıllardan beri verdikleri mücadelenin ürünü olan eşbaşkanlık sisteminin hedeflendiğini söylene Kurtulan, “AKP’nin talana dayalı belediyeciliğine alternatif olan; demokratik, katılımcı, halktan geleni halka hizmet olarak döndüren belediyelerimizi tasfiye etmeye dönük bir girişim olduğunu da tüm kamuoyuyla paylaşmak isteriz.” diye konuştu.