HDP’li Kurtulan: Bütçe kalemlerinde değişiklik yapılamadı

HABER MERKEZİ – HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, haftalarca parlamenterlerin üzerine konuştuğu 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe kalemlerinde herhangi bir değişiklik yapılamadığına dikkat çekti. Kurtulan, bütçenin halkın çıkarını gözetmeden hazırlandığı için kabul etmediklerini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan’ın 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe görüşmelerinin kapanışında konuştu. Kürt sorunun tarihsel sürecini anlatarak konuşmasına başlayan Kurtulan, bugün geldikleri dönemde ise partilerine, yöneticilerine, üyelerine ve tüm seçilmişlerine yönelik yaşadıkları baskı ve engellemeleri anlattı.

Bugün üzerine konuştukları bütçenin halkın çıkarlarını gözetmediğini belirten Kurtulan, bütçenin Saray’a ve sermayenin cebini doldurmaya hizmet eden bir hale getirildiğini kaydetti. Haftalarca parlamenterlerin üzerine konuştuğu bütçe kalemlerinde herhangi bir değişiklik yapılamadığına dikkat çeken Kurtulan, halkın bütçesinin eğitime, sağlığa, refaha, özgürlüğe, adalete, kadına, tarıma, işçiye, EYT’liye, öğrenciye harcanmasının engellendiğini belirtti.

‘Bütçe Sarayda hazırlandı’

Bütçenin parlamentodan ve denetimden uzak bir süreç içerisinde sarayda hazırlandığını, bir noter gibi onaylansın diye de Meclis’in önüne getirildiğini söyleyen Kurtulan, “Daha da önemlisi bütçe hakkı halkın temel hassasiyetlerini, yönetenlerden beklentilerini karşılayacak bir olgu olmaktan çıkarıldı.” dedi.

‘Kadınlar açısından çok daha vahim’

Özellikle bütçedeki eşitsizliğin kadınlar açısından çok daha vahim bir noktada olduğuna dikkat çeken Kurtulan, her alanda olduğu gibi bütçede de kadının adının olmadığına işaret etti. Kurtulan, her gün en az bir kadın öldürülürken bütçe kalemlerinin kadınların lehine düzenlenmediğine vurgu yaptı.

Her gün ortalama 5 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybederken bütçenin, işçi ve emekçileri gözetir bir anlayışla düzenlenmediğini söyleyen Kurtulan, şunları kaydetti: “Eğitimde son sıralarda olduğumuz da görmezden gelindi, sağlık harcamalarının pahalılığı da görmezden gelindi. Çiftçinin borç harçtan elinde geçinecek parası kalmadığı da görmezden gelindi, pırıl pırıl gençlerin işsizlikten kırıldığı da görmezden gelindi. İnsanların geçinememekten toplu ölümleri seçtiği de, artık adalete inançlarının kalmadığı da görmezden gelindi.”

‘Demokratik anayasa için çalışmamız sürüyor’

Kurtulan, halkın geçinemediği için toplu intihar ettiğine dikkat çekerek, “Halkın bütçesi sınır içinde ve sınır dışında savaş ve güvenlikçi politikalara harcanmaktadır.” dedi. Kurtulan, Meclis çatısı altında Türk, Kürt, Ermeni, Ezidi, Süryani, Arap, Laz vekil olduğunu belirterek, buna rağmen bu topraklarda bu etnik kökenden halklar yokmuş gibi yapılarak Kürt sorunun çözülemeyeceğini söyledi. Meclisin eşit yurttaşlığı önüne vazgeçilmez şart olarak koyması gerektiğini belirten Kurtulan, “Adalet ve özgürlüğü düstur edinmelidir. Bu devasa sorunu ABD-Rusya ve dış güçlerle değil, kendi içimizde diyalog kanallarıyla çözmeliyiz. Elbette ki bunun en önemli koşulu demokratik, özgürlükçü bir anayasadır.” diye konuştu. Kurtulan, uzun zamandır HDP olarak yürüttükleri demokratik anayasa çalışmasının ortam ve şartlarının hazırlanması sürecinin başarıyla sonuçlanması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Bu bütçeyi kabul etmediklerini söyleyen Kurtulan, savaşta ısrara karşı Kürt sorununda barışı kararlılıkla örmeye devam devam ederken, savaşa karşı halkın bütçesinde de ısrarcı olmaya devam edeceklerini belirtti.