HDP’li Oluç: 128 milyar dolar pandemi ile ilgili kullanılmadı

HDP Grup Başkanvekili Oluç, 128 milyar doların pandemide kullanılmadığını belirterek, “Halkı aldatmayın.” dedi.

Oluç, Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’dan, 128 milyar doların pandemi ile ilgili hangi kalemlerde kullanıldığını açıklamasını istedi.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Oluç, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “128 milyar dolara ne oldu” sorusuna “Salgın bahanesi ile yeni bir finansal dalga oluşturmak isteyenlere elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik. Dövizlerin önemli bir bölümü işte bu mücadele kullanılmıştır.” yanıtını verdiğini aktardı.

‘Bu paralar pandemi ile ilgili kullanılmadı’

Bu cevabın bugüne kadar hiç üzerinde düşünülmemiş bir cevap olduğunu belirten Oluç, “Eğer böyle bir cevabınız vardıysa haftalardır niye bekliyor, söylemiyorsunuz? Bunu şimdi, yeni icat ettiniz. 128 milyar dolar pandemi için kullanılmadı, halkı aldatmayın.” dedi. Oluç, şunları ifade etti:

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç

“Sorun ne biliyor musunuz? Sizin bozuk ekonomi sisteminiz, güven vermeyen çıkışlarınız ve yanlı ekonomi politikalarınız. Bu sebeplerden bu rezervler tüketildi. Bunun pandemi ile alakası yok. Bu paralar pandemi ile ilgili kullanılmadı. Halkı aldatıyorsunuz açıkça. Nasıl pandemi için kullanılmış? Esnaf kan ağlıyor. Verdiğiniz üç kuruş yardım ortada, işçi, emekçi, kadınlar, gençler, köylü, çiftçi kan ağlıyor. “

Elvan’a açıklama yapması çağrısı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’a seslenen Oluç, “Açıklayın Sayın Elvan. Bu 128 milyar dolar pandemi ile ilgili hangi kalemlerde kullanılmış. 128 miyar doların nereye gittiğini bilmek bu halkın hakkıdır. Çünkü onların alın teriyle emekleriyle oluşturulmuş rezervlerdir bunlar. Halkın hakkı olan şeylerin nereye harcandığını öğrenmek istiyoruz. Bunu sormaya devam edeceğiz. Halkı aldatmayın.” dedi.

‘Mesele sizin bu ülkeyi bir aile şirketi gibi yönetiyor olmanızdır’

Erdoğan’ın eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la ilgili en büyük talihsizliğin “damat sıfatı” olduğunu söylediğini hatırlatan Oluç, “128 milyar dolar istifa eden hazine maliye bakanının döneminde çarçur edildi. Kimlere peşkeş çekildi, bilmiyoruz daha öğrenemedik bir türlü. Bu mu liyakat? Bakın mesele Berat Albayrak’ın damat olması değil, sizin bu ülkeyi bir aile şirketi gibi yönetiyor olmanızdır. Liyakatın ortadan kalkmış olmasıdır.” şeklinde konuştu.

‘AKP irtifa kaybını silecek diye lebaleb kongreler yapıyor’

Pandeminin sürdüğüne dikkat çeken Oluç,  AKP’nin irtifa kaybını silecek diye “lebalep kongreler” yaptığını söyledi. Oluç, “Bu lebaleb kongrelerin yapıldığı yerlerde pandeminin artışı yükseliyor. Kırmızı yerler. Görünüyor değil mi? Bunları sadece biz söylemiyoruz. Sağlık Bakanının açıklaması var.” dedi.

‘İstanbul’da AKP kongresi var, 500 metre ötedeki esnafın dükkanı kapalı’

İstanbul’da AKP’nin kongre yapacağı yerin 500 metre ötesindeki esnafın dükkanının kapalı olduğuna işaret eden Oluç, “10 tane masa ile lokantası olan esnafın dükkanını açtırmıyorsunuz ama lebalep kongreler yapıyorsunuz. Bunu da kendi çıkarlarınız için kullanıyorsunuz. Gerçekten ayıptır. Halk sağlığına büyük bir darbedir. Bu kabul edilebilir bir şey değildir.” dedi.

‘Etkinliklerimize katılanlara pandemi nedeniyle ceza kesiyorsunuz’

AKP’nin dışında baroların, STK’ların yapmak istediği kongrelerinin engellendiğini hatırlatan Oluç, “Bizim etkinliklerimize 30 kişiden fazlasını almamıza izin vermiyorsunuz. Gelenlere ceza kesiyorsunuz.” dedi.

AKP’nin halkın sağlığını siyasi çıkarları için hiçe saydığını belirten Oluç, “Bu gidiş gidiş değildir. Bunu da halk bir kez daha görmelidir. Bu kongre yapılan yerlerdeki pandemideki yükseliş devam edecek olursa bunun bir numaralı sorumlusu AKP’dir.” şeklinde konuştu.

Yeni1Mecra