HDP’li Oluç: Berberoğlu meselesindeki durum neyse Gergerlioğu’ndaki durum da aynıdır

HDP Grup Başkanvekili Oluç, “Enis Berberoğlu meselesindeki durum neyse Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndaki durum da aynıdır.” diyerek, Anayasa Mahkemesinin kararının beklenmesi gerektiğini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç. Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, pandemi ile mücadele konusunda ortada iyi bir gelişmenin olmadığını, salgında artışın sürdüğünü söyledi. 

Salgında bir azalma yokken kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart 2021’de sonlandırılacak olmasını eleştiren Oluç, Almanya, ABD, İngiltere, Fransa, Hindistan ve Çin’in milyarlarca dolarlık destek paketler açıkladığını, AK Parti’nin ise “kısa çalışma ödeneğini keseceğiz” dediğini belirtti. 

‘Büyük bir işsizlik dalgasını ortaya çıkaracak’

Kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılmasının nisan ayı itibarıyla büyük bir işsizlik dalgasının ortaya çıkması demek olduğuna vurgu yapan Oluç, “Pandemi koşulları devam ettiği sürece kısa çalışma ödeneği devam etmelidir. Üstelikte en az asgari ücret kadar olmalıdır.” diye konuştu. 

‘İktidar yanlış dış politika yüzünden Türkiye’nin tamamını sıkıntıya soktu’

Türkiye’nin son 6-7 yıl içinde diplomasiyi bir kenara bırakarak askeri güç gösterisiyle dış politikayı sürdürebileceği düşüncesine kendini kaptırdığını ifade eden Oluç, dış politikaya ilişkin yaptıkları uyarıları anımsattı. Oluç, “Son 6-7 yılda dış politikadaki bu büyük yanlışları biz hep ifade ettik, ‘yapmayın’ dedik bizi dinlemediler ama şimdi gelinen noktada diplomasi kapılarını açmaya çalışıyorlar. Dış politikada 180 derece dönüş yaptığınız zaman güvenilirliğiniz olmaz. AKP iktidarı, bu yanlış dış politika yüzünden Türkiye’nin tamamını sıkıntıya soktu.” değerlendirmesinde bulundu. 

‘Anayasa Mahkemesinin kararı beklenmelidir’

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, hakkında verilen Yargıtay kararına ilişkin Anayasa Mahkemesine başvurduğunu hatırlatan Oluç, şunları ifade etti:

“Anayasa Mahkemesinin kararı gelmeden vekilliğin düşürülmesi tartışmaları köpürtülmüştür. Enis Berberoğlu meselesindeki durum neyse Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndaki durum da aynıdır. Yani Anayasa Mahkemesinin kararı beklenmelidir. Karar, Yargıtay’daki bir üyenin şerh yazısında da çok açık belirttiği gibi usulden ve esastan sakattır, mutlaka Anayasa Mahkemesi tarafından da bozulacaktır.”

‘Danıştay kararı sürpriz değil’

Basın mensuplarının Danıştay’ın, belediye başkanlarının, belediyelerin iştiraklerine atama yetkisine ilişkin kararını sorduğu Oluç, HDP’li belediyelere kayyum ataması yapıldığında, belediye başkanlarıyla ilgili bu adımların atılacağına dair uyarılarda bulunduklarını söyledi. Oluç, şöyle devam etti:

“Eğer kayyum atanmasına ses çıkarmazsanız, ülkenin bir coğrafyasında gerçekleşen hukuksuzluklara, seçim hukukunun çiğnenmesine ilişkin bir adım atmazsanız, itiraz etmezseniz, buna suskun kalırsanız bu hukuksuzluk döner gelir ülkenin bütününü kapsar dedik ve bu oldu. Dolayısıyla sürpriz değil. Bunun karşısında büyük bir hukuk, demokrasi mücadelesi vermek lazım.”

Muhalefete gerçek gündemle uğraşması tavsiyesi

Andımız tartışmalarının anımsatılması üzerine Oluç, “Ülkenin gündemi; işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, intiharlar, esnafın, işçinin, emekçinin, emeklinin ekonomik durumu, yoksulluğu, hak mücadelesi. Onun için muhalefete de tavsiyemiz; Türkiye’nin gerçek gündemleriyle uğraşsınlar. Gerçek olmayan ve şu anda toplumun gündeminde olmayan konular üzerinden muhalefet yapmak muhalefete bir şey kazandırmaz.” şeklinde konuştu.  

‘Gergerlioğlu’nun vereceği kararın arkasında duracağız’

Oluç’a, Gergerlioğlu’nun hüküm giydiğine ilişkin hakkında kesinleşmiş mahkeme kararının TBMM Genel Kurulu’nda okunması ve ardından milletvekilliğinin düşmesi durumunda partilerinin tavrına ilişkin soru soruldu.

Kararın bugün okunacağına dair bir resmi açıklamanın Meclis Başkanlığı tarafından iletilmediğini söyleyen Oluç, milletvekilliği düşürülürse neler yapacağına dair kararın esas itibarıyla Gergerlioğlu’nun kararı olacağını ifade etti. Oluç, partilerinin de Gergerlioğlu’nun vereceği kararın arkasında duracağını belirtti. 

AA – ANKARA