HDP’li Oluç: Kayyım atamaları planlı gerçekleştirilen bir süreçtir

HABER MERKEZİ – HDP Grup Başkanveli Saruhan Oluç, kayyım atamalarının planlanmış olan bir sürecin adım adım gerçekleştirilmesi olduğunu belirterek, meselenin sadece HDP’nin meselesi olmadığını demokrat vicdan sahibi bütün yurttaşların, STK’lerin, siyasi partilerin meselesi olduğunu belirtti.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 19 Ağustos – 16 Kasım tarihleri arasında 3’ü büyükşehir, 1 il, 19 ilçe, 1 belde olmak üzere toplam 24 belediye eşbaşkanlarının İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden uzaklaştırıldığını belirten Oluç, “Bu belediyelere o il ve ilçelerin mülki amirleri, yani vali ve kaymakamları atandı. 36 belediye eşbaşkanımız gözaltına alındı bugüne kadar ve 14’ü tutuklandı” dedi.

Kayyım atama politikasının planlı ve adım adım gerçekleştirilen bir süreç olduğunu söyleyen Oluç, “Bu meselenin planlı olduğunu biz daha evvel çok kere vurgulamıştık. Bir kez daha vurgulamak istiyorum. Aslında bir ‘Atanmışlar Rejimi’ oluşturmanın adımlarıdır kayyım atamaları ve bu nedenle de kesinlikle sadece HDP’lilerin, HDP seçmenlerinin, sadece bizlerin sorunu değildir. Bunu bir kez daha vurguluyorum” diye konuştu. Kayyum atamalarının halkın iradesini, seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesi olduğunu söyleyen Oluç, milyonlarca insanın iradesinin gasp edildiğini bu konudaki mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

‘Mardin kayyımı şu faturaların hesabını hala vermedi’

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde alınmış olan ya da alındığı iddia edilen hediyelerin, kesilmiş olan şu faturaların hala hesabının verilmemiş olduğunu belirten Oluç, “Recep Tayyip Erdoğan’a, Fikri Işık’a, İsmet Yılmaz’a, Süleyman Soylu’ya, Mehmet Özhaseki’ye, Abdurrahim Boynukalın’a alındığı söylenen hediyelerden ve Mardin kayyımından bahsediyoruz. Çok iyi çalışmalar yapmış. Fırat Silver’dan alınmış faturalardan söz ediyoruz” dedi.

‘Kayyım atamaları planlı bir süreç’

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin Eylül ayında hazırladığı raporda “Kayyımlıkta Mardin Modeli yaratmak gerekir” denildiğini belirterek, modelin
“Merkezi hükümetin temsilcisi olan valinin yerel yönetimin de başı olacağı bir sistemin oluşması için çalışmalar yapılmalıdır.” şeklinde tarif edildiğini belirtti. “Yani diyor ki rapor, belediye meclisi seçimle kurulsun, ama belediye başkanı Cumhurbaşkanı tarafından atansın” diyen Oluç, bu nedenle kayyım atamalarının tesadüfi olmadığını, soruşturmalarla alakası olmadığını, kayyım atamalarının planlanmış olan bir sürecin adım adım gerçekleştirilmesi olduğunu kaydetti.

‘Kayyımlar sadece HDP’nin meselesi değil’

Kayyımların sadece HDP’nin meselesi olmadığını belirten Oluç, “Tüm toplumsal ve siyasal muhalefetin meselesidir. Ve Türkiye’de demokrasi, adalet, hak, özgürlük mücadelesi layıkıyla sürdürülecekse, bu konu demokrat ve vicdan sahibi bütün yurttaşların, STK’lerin, siyasi partilerin meselesidir. Ya ‘Atanmışlar Rejimi’nden yana olacaksınız ya da seçme seçilme hakkının Kürt halkı için de uygulanmasını sağlayacaksınız.” Diye konuştu.

Sayıştayın kayyımlarla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu ancak savcıların sumen altı ettiğini söyleyen Oluç, “Neden? Çünkü İçişleri Bakanlığı’nın atadığı kayyımlar hakkında bu suç duyuruları. Bu nedenle de sumen altı edilmiş vaziyette. Yani sadece seçme seçilme hakkını çiğnemekle kalmıyorlar, aynı zamanda yolsuzluk, hırsızlık, usulsüzlük yapanların yargılanmalarını da engelleyerek daha büyük bir suç işliyorlar” dedi.

“Bu kayyım atamaları devam ettiği müddetçe, biz Meclis’te de, Meclis dışında da muhalefeti en güçlü biçimde yapmaya devam edeceğiz” diyen Oluç, bu konuda kararlı olduklarını söyledi. Oluç konuşmasının devamında özelleştirilen termik santrallerin bacalarına filtre takılması süresinin 3 yıl daha uzatılmasının istendiğini hatırlatarak, bu durumu kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirtti. Bütçe tartışmalarına da değinen Oluç, Cumhurbaşkanı’na 70 milyarlık ek borçlanma yetkisinin torba kanun içinde karşılarına geldiğini belirterek, Yürütme’nin bir kez daha parlamento iradesini yok saymak istemesi demek olduğunu söyledi.

20 Kasım’da deklarasyon yayınlanacak

Gazetecilerin, “Devam eden gözaltılar ve kayyım atamalarının HDP’nin muhalefet yapmasına engel olduğunu söylediniz. Buna karşı Meclis’ten çekilme gibi bir durum söz konusu olabilir mi?”sorusuna Oluç 20 Kasım’da Ankara’da tüm seçilmişleriyle yapacakları toplantıda kayyım raporunu ve bir deklarasyon açıklayacaklarını belirtti.