HDP’li Orhan: Van Gölü’nde onlarca mülteci ‘öldürüldü’

HDP Van Milletvekili Orhan, “Van Gölü’nde yine onlarca mülteci öldürüldü” diyerek, İçişleri Bakanı Soylu’dan sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

Orhan, aylar öncesinden Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Van’da yaşanan mülteci ölümlerine dikkat çekmişti.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Van Gölü’nde içinde göçmenlerin olduğu öğrenilen ve şu ana kadar 6 kişinin cenazesine ulaşılan batan tekneye ilişkin twitter hesabından paylaşımda bulundu. Orhan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun twitter hesabını etiketleyerek yaptığı paylaşımda, şunları ifade etti:

“Van gölünde yine onlarca mülteci ‘öldürüldü’ İnsanlar öldükten sonra açıklama yapacağınıza sorumluluğunuzu yerine getirin. Ocak ayında verdiğimiz soru önergesi bu yaşanan mülteci ölümlerinin kaza değil katliam olduğunu, kasıtlı olduğunu, göz yumulduğunu gösteriyor.”

‘Her gün mültecilerin sınırı geçmeye çalıştığı gözleniyor’

Orhan, 9 Ocak 2020 tarihinde Bakan Soylu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis’e verdiği soru önergesini de paylaştı. Söz konusu önergede, Van ilinin İran ile sınır olması nedeniyle bir geçiş bölgesi olduğu ve neredeyse her gün yüzlerce mültecinin sınırı geçmeye çalıştığının gözlemlendiği belirtildi.

Van’da resmi olarak Tuşba ve Edremit ilçelerinde “Geri Gönderme Merkezlerinde” toplatılan mültecilerin sayısının binlerle ifade edildiğine vurgu yapılan önergede,  Van’da özellikle kış mevsimlerinde mültecilerin zorlu coğrafi koşullar nedeniyle yaralandığı, hastalandığı veya dönem dönem yaşamını yitirdiğinin gözlemlendiği kaydedildi.

‘Van’da yüzlerce mülteci yaşamını yitirdi’

Van özelinde kardan ve soğuktan da yaşamını yitiren mültecilerin olduğuna vurgu yapılan önergede, kentte mültecilere ilişkin yaşanan olaylarla ilgili şu bilgiler aktarıldı:

“Bahar aylarında karlar eridikten sonra Van’da yüzlerce mültecinin cesedine ulaşılmaktadır. Sadece 2019 yılı Mart-Nisan aylarında Başkale ilçesinde 98 mültecinin cesedi karlar eriyince açığa çıkmıştır. Yine Van’da 18 Temmuz 2019 tarihinde tek bir minibüste 67 mültecinin taşınması sırasında olan kazada 17 mülteci yaşamını yitirmiş onlarcası yaralanmıştır. 26 Aralık 2019’da Van Gölü’nde batan yine 71 mültecinin taşındığı teknenin devrilmesi sonucu 7 mülteci yaşamını yitirdi. Bu ölümcül vakalar gibi her gün insan hakları ihlali olarak ifade edilebilecek durumlar yaşanmaktadır.”

Önergede Bakan Soylu’nun yanıtlamasının istendiği soruların bazıları şöyle;

  • Türkiye’de 2010-2019 yılı içerisinde kazalardan kaynaklı yaşamını yitiren mülteci sayısı kaçtır?
  • Van’da yaşanan olaylarla ilgili idari veya adli soruşturma açılan kamu görevlileri var mıdır?
  • 2019 yılı içerisinde Van’da toplam kaç mültecinin geri gönderme merkezlerinden geri gönderilmiştir?
  • Van’da mültecilerin korunması amacıyla yapılan uygulamalar nelerdir?
  • 2010-2019 yılları arasında mültecileri dolandırdığı için yaptırıma tabi tutulan kişi sayısı kaçtır? Bunların ne kadarı kamu görevlisidir?
  • Mültecilerin yaşam hakkının korunması ve ölümlerin olmaması için hangi tedbirleri alacaksınız?