HDP’li Paylan: Acı reçete faizlerin yükseltilmesidir

HDP Milletvekili Garo Paylan, 2021 yılı bütçesinden en büyük payın eğitim, sağlık, yollara değil faize ayrıldığına dikkat çekerek, “Gelecek yıl bütçeden 200 milyar TL faiz ödenecek.” dedi.

Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “acı reçeteden” bahsettiğini belirterek, “Acı reçete yazıldı. Acı reçete faizlerin yükseltilmesidir.” diye konuştu.

HDP Diyarbakır Milletvekili

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası’nın yarın faiz kararını açıklayacağını belirterek, neredeyse herkesin bunu konuştuğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun zamandır “Faiz neden, enflasyon sonuçtur” dediğini anımsatan Paylan, şöyle konuştu:

“Faizleri düşürerek enflasyonu düşüreceğini iddia ediyordu. Faizleri suni şekilde bastırtarak maalesef ne enflasyonu ne de döviz kurlarını düşürebildi. Ülkemiz enflasyon, faiz, döviz kuru sarmalına girdi. Şimdi yarın herkes Merkez Bankası’nın faizleri yüzde 15’e çıkarmasını bekliyor.”

‘Londra’daki o faiz baronlarının önünde diz mi çöktünüz?’

Dövizin her yükselişinde “Londra’dan bize operasyon çekiliyor.” şeklinde açıklamalar yapıldığını ifade eden Paylan, “Sayın Erdoğan, yıllardır ‘Londra’dan bize operasyon çekiliyor’, ‘yurt dışından bize döviz saldırıları var’ dediniz. Şimdi acaba bunlardan vaz mı geçtiniz? Faizleri, beş puan yükselterek Londra’daki o faiz baronlarının önünde diz mi çöktünüz?” sorularını yöneltti. 

‘Acı reçete faizlerin yükseltilmesidir’

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2021 yılının bütçesini görüştüklerini belirten Paylan, şu değerlendirmede bulundu:

“2021 yılı bütçesinin en büyük bakanlığı faiz bakanlığı. Gelecek yıl bütçeden en büyük pay eğitim, sağlık, yollara değil faize ayrılıyor. Gelecek yıl bütçeden 200 milyar TL faiz ödenecek. Ben bunun 250 milyar TL’ye yükselmesini bekliyorum. Bir kez daha AKP iktidarı, faiz lobisinin önünde diz çökmüştür. Yarattığınız güvensizlik nedendir, faiz de bir sonuçtur.”  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “acı reçeteden” bahsettiğini ifade eden Paylan, “Acı reçete yazıldı. Acı reçete faizlerin yükseltilmesidir.” dedi. 

AA – TBMM