HDP’li Sur Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alındı

HABER MERKEZİ – HDP’li Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin evine yapılan baskında gözaltına alındı. Avukatı Serttaç Buluttekin polislerin eve girdiği sırada Filiz Buluttekin’i, eşini ve çocuğunu yere yatırarak kafalarına silah dayadıklarını bildirdi.

Diyarbakır’da Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin, Cemal Özdemir ile Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Eken’in evlerine polis tarafından baskın yapıldı. Evde yapılan aramaların ardından Buluttekin ve Eken gözaltına alınarak İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Özdemir evde bulunmazken polislerin evde arama yaptıktan sonra ayrıldığı öğrenildi. Avukat Sertaç Buluttekin twitter hesabından polislerin müvekkili Filiz Buluttekin’in evine girdiği sırada Buluttekin’i, eşini ve 10 yaşındaki oğlunu yere yatırıp kafalarına silah dayadıklarını belirterek, “Polis şiddeti ve hukuksuzluk artık rutin!!” dedi.

Belediye önünde gerginlik

Öte yandan Sur Belediyesi hizmet binasına da sabah saatlerinde polisler tarafından baskın yapılarak arama başlatıldı. Belediye hizmet binasının etrafı zırhlı araçlar ve bariyerlerle çevrilerek, binaya giriş ve çıkışlara bir süre izin verilmedi. Daha sonra sadece belediye çalışanlarının kimlik kontrolü yapılarak belediyeye girişlerine izin verildi.

Milletvekili Tosun darp edildi

MA’nın geçtiği bilgilere göre, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, belediye meclis üyeleri, belediye çalışanları ile bir grup belediye önünde toplantı. Belediye binasına girmek isteyen HDP’li Milletvekili Tosun ve beraberindeki meclis üyeleri ile polisler arasında arbede yaşandı. Yaşanan gerginlik esnasında polisler, Tosun ve meclis üyelerini darp etti. Tepki gösteren Tosun, yapılan baskının irade gaspı olduğunu, bunu kabul etmeyeceklerini söyledi. Tosun, “Bugün burada orman kanunu uygulanıyor. Talancı ve haydutsunuz” diyerek, kendilerini darp eden polislere tepki gösterdi. Polis belediye önünde bekleyen grubu uzaklaştırdı.