HDP’li Sur Belediyesi Eşbaşkanları tutuklandı

Savcılıktaki ifadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen HDP’li Sur Belediyesi Eşbaşkanları Buluttekin ve Özdemir tutuklandı.

HABER MERKEZİ – HDP’li Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, tutuklandı. Tutuklanan HDP’li belediye eşbaşkan sayısı 25 oldu.

Diyarbakır’da 4 gündür İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan HDP’li Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir ile Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Eken Diyarbakır Adliyesi’ne getirildi. Savcılıktaki ifadelerinin ardından Eken adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Buluttekin ve Özdemir tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmalarına karar verdi.

HDP’li Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin 20 Aralık günü gözaltına alındıktan sonra aynı gün İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanmıştı. Evine yapılan polis baskınında evde bulunmayan Cemal Özdemir ise daha sonra gözaltına alınmıştı.

HDP’li 3’ü büyükşehir 26 ilçe ve 3 belde belediyesi olmak üzere toplam 32 belediyeye kayyum atanmış oldu. 29 belediye eşbaşkanı görevden alınırken, 25 belediye eşbaşkanı ise tutuklandı.