HDP’li Taşdemir: Kadın ve Kürt düşmanı çeteleri def edeceğiz

HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, “Denizlere ve katledilen bütün kadınlara sözümüz olsun; kadın ve Kürt düşmanı çeteci iktidarı def edeceğiz” dedi.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz’a ilişkin Kayapınar’da bulunan 8 Mart Kadın Parkı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Pero Dündar, Şevin Coşkun ve çok sayıda kadın katıldı. Kadınlar, Deniz Poyraz’ın resimlerini ve “Deniz Poyraz” yazılı dövizleri taşıdı. Açıklamada sık sık “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Şehit namirin”, “Yasta değil isyandayız”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, sloganları atıldı.

‘Provokasyon olarak geçiştirilemez’

Açıklamada ilk olarak konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, IŞİD yöntemini kullanan ve tüm muhalifler üzerinde korku iklimi yaratmayı amaçlayan paramiliter güçlerin saldırılarının tüm muhalefet için bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Turan, bazı kesimlerin saldırıya dair, “provokasyon” açıklamalarını eleştirerek, saldırının bir provokasyon olarak geçiştirilemeyeceğinin altını çizdi.

Turan, saldırı ve cinayetin sadece tetikçi ile sınırlı olmadığını belirterek, “Sadece tetikçiye odaklanmak bu cinayetlerin arka planını örtmeye yarar. HDP ve Kürtlere yönelik sistematik saldırılar, Hrant Dink cinayeti, Musa Anter cinayeti, Uğur Mumcu cinayeti, 2016’da Silopi de katledilen 3 siyasetçi ve daha nice suçların işlenme süreci gibi örgütlü ve planlı olduğunu göstermekte, benzer amaçlara hizmet etmekte ve bu suçların bir merkezden işlendiğini açığa çıkarmaktadır.

İktidar hedef gösterdi

AKP iktidarının, başta medya olmak üzere tüm araçlarıyla birlikte HDP temsilcilerini, üyelerini, seçmenlerini ve binalarını nefret söylemiyle hedef gösterdiğini belirten Turan, “Son yıllarda yaygınlaşan bu nefret söylemlerinin ürettiği nefret suçları, demokratik siyasetin  önünü tıkamakta ve toplumun çoğulcu yapısını tehdit etmektedir” ifadelerini kullandı.

Arkasındaki güçler kim?

Deniz Poyraz cinayetinin münferit bir olay olmadığının altını çizen Turan, “Fail bir plan dahilinde katliamı gerçekleştirdikten sonra, Deniz Poyraz’ın cansız bedeninin fotoğrafını çekip paylaşmıştır. Failin saldırıdan sonraki bu soğukkanlı ve planlı tutumu bu suçu tek başına işlemediğine dair şüpheleri kuvvetlendirmektedir. HDP’yi hedef alan saldırganın saldırıyı yapma sebepleri, saldırının arka planı ve arkasındaki güçlerin ivedilikle soruşturularak ortaya çıkarılmasını, failin ve arkasındaki güçlerin tespit edilerek yargılanmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘İktidarı def edeceğiz’

HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir de, Deniz Poyraz cinayetine benzer cinayetlerin Paris ve Silopi’de de yaşandığını hatırlatarak, yaşanan katliamların arkasındaki güçlerin bir an önce açığa çıkarılmasını istedi. Taşdemir, devamında şunları söyledi: “Katil cinayetin üzerinden 24 saat geçmeden tutuklandı. 24 saatte bu işi çözdüklerini düşünüyorlar. Çünkü bu karanlığı açığa çıkartmak istemiyorlar. Ama biz kadınlar, bu karanlığa müsaade etmeyeceğiz. Bu örgütlü katliamı sıradan bir faşistin provokasyonu olarak göstermek istiyorlar fakat biz buna izin vermeyeceğiz. Denizlere ve katledilen bütün kadınlara sözümüz olsun; kadın ve Kürt düşmanı çeteci iktidarı def edeceğiz.”

Konuşmaların ardından Poyraz için oturma eylemi yapıldı. Oturma eyleminin ardından açıklama sona erdi.

MA / DİYARBAKIR