HDP’li Temelli: Asgari ücret 3 bin TL olmalı

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı twitterda #asgariücret hashtag ile yaptığı paylaşımda asgari ücretin 3 bin TL olarak belirlenmesini önerdi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, twitter hesabından #asgariücret hashtag ile asgari ücrete ilişkin paylaşımda bulundu. Temelli, AK Parti’nin yoksulu yok sayan politikaları nedeniyle 17 yılda Türkiye’de en zengin kesimle en yoksul kesim arasındaki farkın açıldığını belirtti. Temelli, gelir adaletsizliğinin vicdan sınırlarını çoktan aştığını belirterek, nüfusun yüzde 70’inden fazlasının borçlu olduğuna dikkat çekti.

‘Enflasyon yüzde 39’dur’

İktidarın, krizin faturasını yoksullara ödetmek için verilerle oynamaya devam etiğini belirten Temelli, “Enflasyon TÜİK’in iddia ettiği gibi yüzde 8,55 değildir. İstanbul Ticaret Odasının verilerine göre gıda enflasyonu yüzde 39’dur” dedi. Temelli, HDP olarak asgari ücretin en az 3 bin TL olması, vergiden muaf tutulması ve yılda bir kez değil dönemsel olarak belirlenmesi önerilerinde bulundu. Temelli, ayrıca asgari ücretin TÜİK’e değil halkın enflasyonuna göre belirlenmesi gerektiğini ifade etti.