HDP’li Temelli: Suriye’de siyasi çözüm Türkiye’de demokratik çözüm mümkündür

HDP Eşgenel Başkanı Sezai Temelli

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Seyit Rıza’nın idamının 82’inci yıl dönümü olduğunu hatırlatan Temelli, “Son isteği ‘Beni oğlumdan önce asın’ olmuştu. Bu isteği yerine getirmeyen bu ceberut anlayış hala zulmüne devam ediyor. Ama Seyit Rıza’dan bize miras kalan da ‘baş eğmeyeceğiz diz çökmeyeceğiz’ şiarıdır. Baş eğmedik diz çökmeyeceğiz” dedi.

Hukuksuzluğun en önemli göstergelerinden birinin kayyum olduğunu söyleyen Temelli,
“OHAL uygulamalarının başında kayyımlar gelmişti. OHAL’siz yapamayanlar, OHAL’siz bu ülkeyi yönetemeyenler, bu tükenmiş iktidar 31 Mart seçimlerinden sonra yine kayyımlara başvurmaya devam ediyor. Kayyım hukuksuzluktur, anayasa ihlalidir. Kayyım atanan belediyeler yolsuzluk ve hukuksuzluğun merkezi haline gelmişlerdir.” diye konuştu.

Temelli, Sayıştay Başkanı’nın 31 müzekkerenin tamamına yakınının kayyım atanan belediyelere ilişkin suç duyurusu olduğunu söylediğini hatırlatarak, kayyum atanan belediyelerinde bu dönem ortaya çıkan Sayıştay raporlarının yolsuzluğun büyüklüğünü teşhir ettiğine dikkat çekti. Daha önce kayyumlara ilişkin hazırladıkları raporların savcı tarafından toplatma kararı alındığına değinen Temelli, “Ben o savcıya sesleniyorum şimdi; Sayıştay raporunu da toplayın” dedi.

‘Bütçe açığı ve borç büyüyor’

AKP-MHP iktidarının başarısızlıklarının içinden çıkmak için Washington yolunda olduğunu söyleyen Temelli, “Birkaç saat sonra orada olacak. Oradan bir başarı hikayesi üretme peşinde” dedi. 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçeye de değinen Temelli, bütçenin artık dikiş tutmadığını sadece bütçe açığının büyümediğini borçların da büyüdüğünü söyledi.
Kamu Özel İşbirliği projeleriyle müteahhitlere destek çıkıldığını desteğin 19 milyar liraya çıktığını söyleyen Temelli, “Yani memleketi betona gömdüler. O betona gömenler bir de bu şekilde kamu-özel işbirliği diye işi başlatıp yükünü kamuya, kârını müteahhide verdiler. Buna daha 3.Havalimanı dahil değil” dedi.

‘5 yılda intiharlar yüzde 300 arttı’

Geçtiğimiz hafta yaşanan intihar olaylarına değinen Temelli, “Son 5 yılda geçim sıkıntısına bağlı olarak intihar vakaları yüzde 300 artmış durumda. Eğer bir savaş arıyorsanız bakın işte savaş burada, her yerde. Savaş herkesin kapısını çalıyor, herkese eşit ölüm getiriyor. O yüzden savaşa karşı çıkmalıyız. Kavga burada. AKP-MHP ittifakı ile halk arasında bir kavga var” diye konuştu.

‘HDP olmazsa Soylu ne yapacak?’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştiren Temelli, şunları kaydetti:
“Bir İçişleri Bakanı var, HDP olmazsa yapacak işi yok. HDP ile yatıyor HDP ile kalkıyor. HDP düşmanı. Adeta bir İç Savaş Bakanı. Bakın güvenlik ve savaş harcamaları (grafik gösteriyor). Yani bu şu demek: Bu eğitimden, sağlıktan, sosyal barıştan, barıştan çalınanın grafiği demek. Militarist harcamalar. İşte bu harcamalar yoksulluğun nedenidir. Bu harcamalar bugün içinde bulunduğumuz sorunların nedenidir. Hala bu bakan çıkıyor sabah akşam HDP’ye saldırarak, toplumu ayrıştırarak, düşmanlık yaratarak adeta bu tabloyu meşrulaştırmaya çalışıyor.” Ormancılık Günü’nün 21 Mart olduğunu hatırlatan Temelli, 11 Kasım’da 11 milyon fidan dikme etkinliği ile Kazdağları’nı, Munzur’u örtbas edilmenin peşinde olunduğunu söyledi.

‘Suriye’de anayasa görüşmelerinde Kürtler olmalı’

Suriye’de anayasa görüşmelerinde Kürtlerin olması gerektiğine dikkat çeken Temelli, “Suriye Demokratik Meclisi olmalıdır, Rojava olmalıdır, Afrin olmalıdır. Onlar olmadıkça Suriye’de bir çözüm olmaz. Suriye’de siyasi çözüm Türkiye’de demokratik çözüm mümkündür. Bunun gereği neyse onu yapmalıyız” diye belirtti. Temelli, son olarak demokrasi ittifakı çağrısında bulunarak, Türkiye’nin demokratikleştirilmesi için ortak akıl ve duyguda mutlaka buluşulmasını ve HDP’nin çağrısına kulak verilmesini istedi. (ANKARA)