HDP’li Turan: 600 bin tarımsal işletme yok oldu

HDP Milletvekili Rıdvan Turan, tarımsal girdi fiyatlarının arttığını, çiftçi borçlarının batak haline geldiğini belirterek, 600 bin tarımsal işletmenin de AKP iktidara geldikten sonra yok olduğunu söyledi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan Fotoğraf: AA

TBMM Genel Kurulu’nda, Tarım ve Orman Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı ve bağlı kurumların bütçelerinin görüşmelerinde HDP’li milletvekilleri söz aldı. HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, günlerdir bütçeyi konuştuklarını ancak şimdiye kadar kimsenin “yoğurdum ekşi” demediğini söyledi.

HDP’li Turan: 2 tane Trakya’yı iktidar 18 yılda betona boğmuş durumda

Bütçe görüşmelerinde konuşan bir bakanın Türkiye’de yoksulluk olmadığını söylediğini belirten Turan, halkın sürekli yoksullaştığını belirtti. İhracat ve ithalat oranlarını bakıldığında AKP iktidarının ithalatçı olduğunun görüleceğini belirten Turan, tarım alanlarının bu iktidar döneminde 26,5 milyon hektardan 23 milyon hektara düştüğünü kaydetti.

Turan, “Bu var ya korkunç. Bir sürü Avrupa ülkesinden fazla, 2 tane Trakya ediyor değerli arkadaşlar. 2 tane Trakya’yı iktidar on sekiz yılın içerisinde betona boğmuş durumda. Bunda gururlanılacak, onure olacak bir şey var mı?” diye konuştu.

‘600 bin tarımsal işletme yok oldu’

Tarımsal girdi fiyatlarının arttığını, çiftçi borçlarının batak haline geldiğine işaret eden Turan, 600 bin tarımsal işletmenin de AKP iktidara geldikten sonra yok olduğunu söyledi. “Neoliberal politikaların, şirket tarımcılığının, endüstriyel tarımcılığın bu memlekete bir faydası yok.” diyen Turan, 22 milyar lira tarımsal destekle bu sorunların nasıl çözülebileceğini sordu.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık

HDP’li Işık: Her yıl hava kirliliği nedeniyle 30 bin kişi hayatını kaybediyor

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Türkiye’de her yıl hava kirliliği nedeniyle 30 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, Van’ın da aralarında olduğu pek çok şehirde hava kirliliği olduğunu kaydetti. Havadaki partikül oranının da her geçen gün arttığını dile getiren Işık, şunları kaydetti:

“Fosil yakıtlara dayalı enerji üretimi, doğayı kirletmek üzerine kurulu sanayi, denetimsiz tarım ilaçları kullanımı, oy karşılığı bedava dağıttığınız kalitesiz kömür gibi politikalarınız sonucunda 75 milyondan fazla insan kirli hava solumaktadır.” Işık, AKP iktidarı döneminde su kaynaklarının kirletildiğini, HES’leştirildiğini ve ticarileştirildiğini söyleyerek, HES’lerin yapıldığı yerlerde canlı yaşamının yok edildiğini belirtti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ

HDP’li Dağ: Gençlere 2021 yılında da bütçe ayrılmadı

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, nüfusun yüzde 16’sını oluşturan gençlere 2021 yılında da bütçe ayrılmadığını belirterek, hükümetin 13 milyonluk genç kitlesine yoksulluk, açlık, sefalet ve geleceksizlik sunduğunu söyledi. İşsizliğin 2020’de yüzde 20 oranlarına ulaştığını ifade eden Dağ, genç işsizlik oranının geçen 7 yılda düzenli şekilde arttığını ve rekorlar kırdığını söyledi.

‘Öğretmen atamalarında Kürtçe’ye 1 kontenjan ayrıldı’

Dağ, 2020’de 19 bin 910 öğretmen atandığını ama Kürtçe’ye 1 kontenjan ayrıldığını belirtti. Dağ, “Kürt düşmanlığının arttığını” söyledi. Düşünceleri beğenilmeyen üniversite öğrencilerinin burslarının kesildiğini dile getiren Dağ, gençlerin yoksulluk ve açlık ile terbiye edilmeye çalışıldığını belirtti.

’10 ayda 435 kadın katledildi’

Bazı kadınların fotoğraflarını gösteren Dağ, genç kadınların her gün taciz, tecavüz ve ölüm tehdidiyle yaşadığını, 2020’nin 10 ayında 435 kadının katledildiğini ifade etti. Dağ, kadınlara yönelik eylemlerin sorumlusu olarak iktidarı gösterdi.

HDP’li Kaçmaz: Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesi bir enflasyon kadar bile artmadı

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, bütçede bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesinin bir enflasyon kadar bile artmadığını söyledi. Gençlerin yüzde 27’sinin işsiz olduğunu kaydeden Kaçmaz, “İşsizlik, bilinmezlik ve belirsizlik gençleri karamsarlığa itmekte. İşsizlik, yoksulluk, baskı ve geleceksizlik madde bağımlılığını artırmakta ve yine, işsizlik ve yoksulluk sebebiyle intiharlar artmakta.” dedi.

‘Şırnak’a arınma ve rehabilitasyon merkezi açılmalı’

İşsizlik sebebiyle gündüz uyuyan gençler türediğini belirten Kaçmaz, bunun tembellikten değil, üniversite okuyup mezun olduktan sonra iş bulamayan gençlerin babalarının yüzüne bakamadığından olduğunu dile getirdi. Seçim bölgesinde birçok gencin uyuşturucu kullandığını ve ailelerin yardım istediğini belirten Kaçmaz, Şırnak’a bir arındırma ve rehabilitasyon merkezi açılmasını istedi.

‘Amatör kulüpler büyük mağduriyetler yaşıyor’

Amatör kulüplerin sporcu, teknik ekibi ve çalışanlarının büyük mağduriyetler yaşadığını da dile getiren Kaçmaz, amatör kulüplere ayrılan bütçenin 1 milyar arttırılmasını daha önce talep ettiklerini hatırlatarak, sporun gençleri kötü alışkanlıklardan koruduğunu vurguladı. 

Kaçmaz, Kürtçe dil atölyesi bulunmadığını da belirterek, “Sonra da bize bin yıllık Kürt kardeşliği teranesinden bahsediyorsunuz.” ifadesini kullandı.

HDP’li Özsoy: Bütün meseleler bir asayiş güvenlik meselesine indirgenmiş

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Türkiye’de iç ve dış politikada çok ciddi bir transformasyon yaşandığına işaret ederek, şöyle konuştu: “Türkiye’nin iç, dış, ekonomik, hukuki, etnik, dinsel, mezhepsel, sınıfsal, toplumsal, cinsel, dünya kadar meselesi var ama neredeyse bütün bu meseleler bir asayiş, bir güvenlik meselesine indirgenmiş. Hal böyle olunca, masada kalmanın tek yolu askeri anlamda sahada olmak gibi düşünülüyor.”

‘Türkiye’nin insancıl bir dış politikası bulunmuyor’

Türkiye’nin insancıl ve girişimci bir dış politikası bulunmadığını ifade eden Özsoy, gayet müdahaleci, fırsat buldukça bütün boşluklara girmeye çalışan alt emperyal, yani bölgesel anlamda emperyal hevesleri olan bir siyaset güdüldüğünü söyledi.

Özsoy, Türkiye’nin dış politikayı iç politika malzemesi olarak kullandığını da ifade ederek, “Türkiye’nin şu mevcut noktada, bir ülke olarak ciddi sorunları var, bunlar iç politika malzemesi, hamaset malzemesi olarak kullanılabilecek meseleler değil.” diye konuştu.

Kaynak: AA