HDP’li vekillerden infaz yasasına karşı Meclis’ten çağrı

HDP Grup Başkan Vekili Oluç, infaz düzenlemesine ilişkin yasa teklifiyle iktidara muhalif olanların cezaevinde tutulmaya devam edeceğine vurgu yaparak, teklifi bu haliyle kabul etmeyeceklerini belirtti.

Oluç, “İktidarın bu infaz yasasına karşısında suskun kalmayın.” çağrısında bulundu.

İnfaz düzenlemesine ilişkin yasa teklifi bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeye başlanacak. Görüşme öncesi HDP’li milletvekilleri Meclis’te koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafeyi koruyarak basın açıklaması düzenledi. Açıklamada milletvekilleri, “Eşit infaz yaşatır”, “Korona mahpus ayırmıyor”, “İnfazda eşitlik, herkes için adalet” dövizlerini taşıdı.

‘İktidar yandaşlarına af getiriyor’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; açıklamayı yapan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, infaz düzenlemesine dair birçok partiyle görüşmeler yaptıklarını ve önerilerini ilettiklerini ifade etti. Muhalefetin hiçbir önerisinin ve sözünün ciddiye alınmadığını söyleyen Oluç, “İktidar günü kurtarma adımları atıyor ve yandaşlarına af getiriyor” dedi.

HDP milletvekilleri Meclis önünde infaz yasası teklifine ilişkin açıklama yaptı – MA

‘İktidar koronavirüsü geri plana itti’

Oluç, “Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Terörle Mücadele Kanunu’na göre (TMK) göre, ceza almış olanların, bir de infaz yasası yüzünden ceza alması hukuka aykırıdır.” diye konuştu. Düzenlemenin koronavirüs salgını nedeniyle gündeme getirildiğini hatırlatan Oluç, şöyle konuştu:

“İktidar ne yaptı korona virüsünü geri plana itti. Fırsat bu fırsat ‘infaz yasasında öyle bir değişiklik yapayım ki ben sanki korona virüs salgınıyla ilgili bir değişiklik yapıyormuşum havası yaratayım’ ama aslında ‘infaz yasasını var olandan daha beter bir hale getireyim’ dedi. Çünkü bu iktidar fırsatçıdır. Attığı adımlar kesinlikle toplum sağlığı yararına değildir.”

‘Devlet her tutuklu ve hükümlünün yaşam hakkından sorumludur’

Cezaevleri koşullarına değinen Oluç, konuşmasına şöyle devam etti: “Siz bir taraftan diyeceksiniz ki ‘evde kalın sosyal mesafe uygulayın’. Öte taraftan cezaevlerinde koğuşlarda 30-40 kişi kalsın. Esas itibariyle sağlık ve yaşam hakkı devletin ve iktidarın güvencesi altında olmalıdır. Devlet her tutuklu ve hükümlünün yaşam hakkından sorumludur. Cezaevlerinde herhangi bir sorun yaşanırsa bunun tek sorumlu devlet ve iktidardır. Cezaevlerinde bulunan mahpuslar bu iktidarın kölesi değildir.”

‘İktidar muhalifleri cezaevinde tutmaya devam edecek’

Teklifin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına aykırı olduğuna işaret eden Oluç, “Düşünce ve ifade özgürlüğü kullanarak iktidara muhalif iseniz, akademisyen yazar, öğrenci, siyasetçi iseniz, HDP vekili siyasetçisi, belediye başkanı, Kürt iseniz size ceza devam ediyor, ağırlaştırılarak devam ediyor. Yani iktidar muhaliflerini cezaevinde tutmaya devam edecek, yeni muhalifleri de cezaevinde tutmaya devam edecek ama yandaşlarını da çıkaracak.”

Anlayışın bu olduğunu belirten Oluç, bu eşitsizliği ve adaletsizliğe karşı tutumlarını Genel Kurul’daki tartışmalarda ifade edeceklerini kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyledi.

‘İktidarın infaz yasasına karşı suskun kalmayın’

Kenan Evren’in “asmayalım da besleyelim mi?” sözünü hatırlatan Oluç, şu çağrıda bulundu: “Bu iktidar da diyor ki, ‘cezaevinde ölüme terk edeceğim’. Bu şekliyle bu yasa teklifi geçecek olursa, bu düzenlemeler yasalaşacak olursa, çok açık söyleyelim, muhalif duruşları ve ifadeleri nedeniyle cezaevine olanlar ölüme terk edilecektir. Hukuk ve insan hakları örgütleri, kurumlar, muhalif partiler, sendikalar, meslek örgütleri, vicdan sahibi bütün herkese çağrı yapıyoruz: İktidarın bu infaz yasasına karşısında suskun kalmayın.”