HDP’nin ‘Barış zinciri’ eylemi engellendi

HDP’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Ankara Garı’nda yapmayı planladığı “Barış zinciri” eylemi polis tarafından engellendi.

Milletvekili Kerestecioğlu, PM üyeleri 65 yaşındaki Aydın Erdoğan’ın polisler tarafından yerde sürüklendiğini ve sırtına basıldığını söyledi.

Ankara Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, HDP’nin Gar Meydanı’nda yapmak istediği “Barış Zinciri” eyleminin engellenmesine ilişkin HDP Ankara İl Örgütü binasında basın açıklaması yaptı. “Barış hemen şimdi” pankartının açıldığı açıklamaya, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ile milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Habip Eksik ve Abdullah Koç’un yanı sıra HDP bileşeni siyasi partilerin temsilcileri ve partililer katıldı.

HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu

‘Hukuksuz bir şekilde engellendi’

HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, Ankara Gar Meydanı’nda 10 Ekim 2015’te yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak istediklerini belirterek, ancak polisin uzun bir süredir baskı uyguladığını ve hukuksuz bir şekilde anmayı engellediğini ifade etti. Sinemillioğlu, “Bu sabah vekillerimiz Ankara Garı’nda beklerken bize yoğun bir şekilde saldırdılar. Milyonlarca insanın oyunu alan bir partinin, parti binalarına sıkıştırılması utançtır. Bir gün adalet ve barış herkese lazım olacak, bunlar gidecek biz kazanacağız” dedi.

‘Faşizm koşullarında yaşıyoruz’

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu

Barış talep eden insanların katledildiği yerde anma gerçekleştirmek istediklerini belirten Milletvekili Kerestecioğlu, “O kadar insanın orada katledilmesi bu devletin utancıdır. Biz faşizm koşullarında yaşıyoruz. Biz bu ceberut iktidarın maşalarının sonsuza kadar kalmayacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘Polis PM üyemiz Erdoğan’ı yerde sürükledi, sırtına bastı’

Polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan PM üyesi 65 yaşındaki Aydın Erdoğan’ın polisler tarafından yerde sürüklendiğini ve sırtına basıldığını söyleyen Kerestecioğlu, “Bizim silahımız, copumuz yok. Polisler telsizleri ile insanların başına vurmaya kalkıyorlar. Bu ülkede insanların bu kadar mutsuz olmasına üzülüyoruz. Bütün muhalif güçlerin bu mücadeleyi büyütmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı’na çağrı

Kerestecioğlu, etkinliği engelleyen polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Giresun’da düzenlediği mitingi hatırlatan Kerestecioğlu, “Halk sağlığını tehlikeye atıyorlar. Barışçıl toplantı gösteri hakkımızı ihlal ediyorlar. Adalet Bakanını göreve çağırıyorum. Adalete susadı insanlar, artık susmasınlar. Bu ülkede ki gerçek muhalefet partisi HDP’dir, olmaya da devam edecek.” dedi.

MA – ANKARA