HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’ 4’üncü gününde devam ediyor

HDP’nin Hakkari’den Ankara’ya başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” 4’üncü gününde Diyarbakır’daki sivil toplum örgütlerini ziyaretle devam etti.

Ziyaret edilen kurumlar, HDP’nin yürüyüşünü desteklediklerini belirterek, yürüyüşe yönelik engellemeleri “hukuksuz” olarak değerlendirdi.

‘Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’ kapsamında Diyarbakır Ergani’de esnaf ziyaret edildi

HDP’nin Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya başlattığı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” 4’üncü gününde devam ediyor. Hakkari yürüyüşünde yer alan heyet, Van’ın ardından dün gece Diyarbakır’a geldi. Heyet Diyarbakır’da coşkulu bir şekilde karşılandı. Yürüyüş programı kapsamında bugün de çok sayıda sivil toplum örgütü ziyaret edildi. 4 ayrı heyet olarak yapılan ziyaretlerde, yürüyüşe ilişkin bilgi verdi.

Hakkari yürüyüşü heyeti HDP Diyarbakır İl binası önünde coşkuyla karşılandı

Heyet, Diyarbakır Barosu, İHD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED-TUHAD-FED), Barış Anneleri Meclisi ve Hak İnisiyatifi’ne ziyarette bulundu.

Diyarbakır Barosu’nu ziyaretinde heyeti Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın karşıladı. Ziyarette konuşan Aydın, HDP’nin adalet yürüyüşünü ve karşılaştıkları hukuksuz engelleri izlediklerini belirterek, yaşanılanları kaydettiklerini belirtti. Türkiye’de toplanma, gösteri ve ifade özgürlüğünün askıya alındığına vurgu yapan Aydın, yasakların toplumun bütün muhalif kesimlerine yönelik bir uygulama halini aldığını söyledi.

Baro Başkanı Aydın: Bir çok Baro Ankara’ya doğru yürüyüş başlatacak

Yarın birçok Baro’nun eş zamanlı olarak Ankara’ya doğru bir yürüyüş başlatacağını ifade eden Aydın, Avukatlık Yasası ve seçim sisteminde değişiklik öngören tasarının geri çekilmesi ve hukukun üstünlüğünün getirilmesi için bu yürüyüşe Diyarbakır Barosunun da katılacağını aktardı. Aydın, taleplerinin demokrasi, adalet ve hukuk olduğunu vurguladı. 

İHD Şube Başkanı Zeytun: DTK ve HDP’ye yönelik ihlalleri izliyoruz

İHD Diyarbakır Şubesi’ne geçen heyeti, Şube Başkanı Abdullah Zeytun ve dernek yöneticileri karşıladı. Ziyarette konuşan Zeytun, ziyaretin demokratik çoğulculuğu ve katılımcılığı esas alarak sivil toplum örgütleri ve siyaseti birleştirerek güçlendirdiğini söyledi. DTK ve HDP’ye yönelik ihlalleri izlediklerini ve yaptıkları tespitlerle raporlar hazırladıklarını aktaran Zeytun, yürüyüşü, ülkede gelişen otoriter sisteme karşı barışı, insan haklarını ve demokrasiyi güçlendirmenin yanı sıra bu değerleri yeniden icra ve inşa etme süreci olarak gördüklerini belirtti.  

DTSO Başkanı Kaya: Yürüyüşü destekliyoruz

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nı (DTSO) ziyaret eden heyeti DTSO Başkanı Mehmet Kaya ve yöneticiler karşıladı. HDP’nin yürüyüşünü ülkenin demokratikleşmesiyle ile ilgili bir çağrı ve eylem olduğunun farkında olduklarını belirten Kaya, bu yürüyüşü desteklediklerini aktardı.

Heyet ÖHD’yi ziyaret etti

Kaya, sert tedbirler ve koronavirüs salgınından dolayı bu yürüyüşe katılamayan kamuoyunun, bu yürüyüşün gerekliliğine inandığını söyledi. Toplumun üzerine ölü toprağı serpildiğini ve susuldukça bu sürecin başka evrelere dönüşeceğini ifade eden Kaya, HDP’nin işinin kolay olmadığını ifade etti.

İkinci heyet ise, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun’un başkanlık ettiği odaların eş başkanlarıyla Makine Mühendisleri Odası’nda bir araya geldi. Aynı heyet buradaki görüşmenin ardından ÖHD’yi ziyaret ederek ÖHD Eş Başkanı Bünyamin Şeker, ÖHD Diyarbakır Şube Eşbaşkanları Muharrem Şahin ve Halise Dakalı ve ÖHD yöneticileriyle görüştü. Heyet son olarak ESP Diyarbakır İl Başkanlığı yönetimi ile görüştü.

MED TUHAD-FED ziyaret edildi

MED TUHAD-FED Başkanı Temizyüz: Birlikte mücadele etmemiz gerekiyor

Üçüncü heyet de, MED-TUHAD-FED’i ziyaret etti. MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz, yürüyüşü destelediklerini belirterek, “Zorlu bu süreçte faşizme karşı demokrasi için yürüyüşü, darbeye karşı yürüyüşü çok önemli buluyoruz. Başka alternatifimiz yok, faşizme karşı birlikte mücadele etmemiz gerekiyor.” dedi. Heyet buradan ayrıldıktan sonra Hak İnisiyatifi ile Barış Anneleri Meclisi’ni ziyaret etti.

Barış Anneleri Meclisi’nde yer alan Raife Özbek, HDP’nin yürüyüşü ile Kürt halkının hasret kaldığı barış ve özgürlüğe kavuşmayı umut ettiklerini ifade etti.

Ergani ilçesinde esnaf ziyaret edildi

Dördüncü heyet ise, Ergani ilçesinde halkla buluştu. HDP Ergani ilçe binasında bir araya gelen heyet, Eski Diyarbakır Caddesi üzerindeki esnafı ziyaret etti. Heyet daha sonra Yenişehir Mahallesi ve Organize Sanayi Bölgesi’nde ziyaretlerini tamamlayarak Diyarbakır’a döndü. 

Kaynak: MA