HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’ ikinci gününde devam ediyor

HDP’nin Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” ikinci gününde.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan ve beraberindeki heyetin Edirne’den başlattığı yürüyüş bugün İstanbul’da halk buluşmasıyla devam edecek

HDP Eş Genel Başkanı Sancar ve beraberindeki heyetin Hakkari’de başlayan yürüyüşü Van’da çeşitli temaslarla devam ediyor.

Van’da heyet 2 Nisan Caddesi’nde yürüdü Fotoğraf: MA

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve beraberindeki heyet, Hakkari’den başlattığı yürüyüş Van’la devam etti. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Van’a gelen heyetin konvoyu Van AVM önünde polis bariyerleri ile durduruldu. Heyeti karşılamak isteyen bazı vatandaşlara polisin fiziki müdahalede bulunduğu görüldü.

Heyeti karşılamak isteyen bazı vatandaşlara müdahale edildi

Polise tepki gösteren HDP milletvekilleri Habib Eksik, Abdullah Koç ve Nuran İmir polis tarafından darp edildi. Engellemelere rağmen heyet, 2 Nisan Caddesi üzerinden Van İl Örgütü binasına kadar yürüyüşüne devam etti. Yürüyüş boyunca vatandaşlar heyete alkış ve sloganlarla destek verdi. Yürüyüş sırasında “HDP halktır halk burada” sloganı atıldı.

İl binası önünde konuşma yapan Sancar, yürüyüşün HDP ile birlikte bileşenleri olan DTK, DBP, HDK, SYKP ve ESP’nin öncülüğünde yapıldığını hatırlattı.

Kürt halkının coşkusunun, desteğinin, inancının her şart altında kendini ortaya koyduğunu belirten Sancar, bazen de sessizliği ile ortaya koyduğunu söyledi. Sancar, “Ses verme imkanı bulduğu her yerde sesini yükseltiyor. O sesi alıp Türkiye’nin her tarafına yaydıklarını ifade eden Sancar, “Demokrasi yürüyüşümüzün amacı da budur.” dedi. 

Fotoğraf: MA

Yüce: Edirne’den Zap’a darbeye izin vermeyeceğiz

SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, HDP’nin Türkiye’nin her tarafına umut götürdüğünü belirterek, “İktidar tüm bunları hazmedemedi, saldırılarını arttırdı. Ama biz yılmadık, Türkiye’deki tüm demokrasi güçlerinin gözü HDP’de. HDP var oldukça, bu ülkeye faşizm gelemeyecek. Edirne’den Zap’a kadar bu mesajı veriyoruz: Biz darbeye izin vermeyeceğiz.” 

Van yürüyüşü ziyaretlerle sürüyor

Sancar ve beraberindeki heyetin yürüyüşü, İpekyolu, Edremit ilçeleri ile sivil toplum örgütlerini ziyaret ile devam etti.

Bugün de HDP Eş Genel Başkanı Sancar ve beraberindeki heyet, Van Barosu’nu ziyaret etti. Heyeti, Van Baro Başkanı Zülküf Uçar ve yöneticiler karşıladı. Ziyarette konuşan Sancar, dün Hakkari’den yola çıktıklarını hatırlatarak, engellemelerle karşı karşıya olduklarını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Sancar ve beraberindeki heyet Van Barosu’nu ziyaret etti Fotoğraf: MA

Sancar, şöyle konuştu: “Fakat bizim yürüyüşe başlarken belirlediğimiz bir çerçeve ve aldığımız kararlar da var. Onlar da çok net olarak demokratik meşru haklarımızı kullanmaktan vazgeçmeyeceğimiz. Bu hakları kullanırken de hiç kimseye özel bir gerginlik, gerilim bahanesi sunmayacağımızdır. Devletin görevi, hükümetin görevi temel hak ve özgürlükleri kullanımını kolaylaştırmak ve bu halkları kullananların güvenliğini sağlamaktır, onları engellemek değil.”

‘Vicdanlı hakim ve savcıların sessizlikleri herkese çok zarar verecektir’

Sancar, son zamanlarda adil yargılama konusundaki sıkıntıların ulaştığı boyutun çok vahim olduğuna vurgu yaptı. Özellikle son yıllarda yargıya atamalarla ilgili yapılan düzenlemeler sonucu, “bir parti, bir yandaş hakim zümresinin” oluşturulduğunu belirten Sancar, “Sözümüz öncelikle onlaradır ama vicdanlı hakim ve savcıların da sessizlikleri herkese ve tabi kendilerine de çok zarar verecektir.” dedi. Sancar, ancak yargıdan daha vicdanlı, daha cesur seslerin çıkacağına inancını sürdürdüğünü söyledi.

‘Timtik ve Aytaç’ın sesine kulak verilmeli’

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar Fotoğraf:MA

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunu sürdüren avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumlarının giderek ciddileştiğini ifade eden Sancar, “Adil yargılanma sadece onların talebi değildir, adil yargılanma herkesin talebidir. Bu sese mutlaka kulak verilmelidir. Bizler üzerimize bir şey düşerse bunu büyük bir memnuniyetle yerine getiririz. Eğer bu sürecin acı sonuçlarla bitmemesini sağlayacak yollar, imkanlar varsa, bunları bütün meslektaşlarımla birlikte bende yerine getirmek isterim.” dedi.

Edirne’den startı verilen yürüyüş bugün İstanbul’da

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet yürüyüşün bir diğer kolu olan Edirne’ye dün gitti. Edirne’ye yapılacak yürüyüş öncesi heyetin uğurlanması için İstanbul Silivri’de toplanan gruba polisin müdahalesi sonucu gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı.

Edirne’de sosyal mesafe kuralına uyularak halay çekildi Fotoğraf: MA

Edirne’ye varan Buldan ve beraberindeki heyetin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu Edirne F Tipi Cezaevi önüne gitmesine izin verilmedi. Cezaevine yakın bir noktaya kadar gitmelerine izin verilen heyet, burada zılgıtlar eşliğinde halay çekti, “Hep birlikte özgürlük, adalet, iş, aş, ekmek” dövizleri taşındı. 

Buldan, burada yaptığı konuşma ile Edirne yürüyüşünün startını verdi. Amaçlarının

‘Edirne halkı ile buluşmamız engellendi’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Fotoğraf: MA

Edirne Cezaevi kapısı önünde açıklama yapmaktı diyen Buldan, “O utancı bütün Türkiye’ye göstermekti. Bir halkın iradesini cezaevi içerisine tıkmak, bir halkın iradesini gasp etmek ve rehin olarak tutmak ne demekmiş bunu göstermekti. Ancak bugün Edirne’de, Diyarbakır’da, Hakkari’de, Van’da; Türkiye’nin birçok kentinde illere giriş ve çıkışlar yasaklandı. Halkların, insanların kentlere girişleri antidemokratik bir şekilde, meşru olmayan bir şekilde yasaklandı.” şeklinde konuştu.

Edirne halkı ile buluşmalarının engellendiğine vurgu yapan Buldan, “Bu sadece buraya özgü değil. Bizi asla yıldırmayacak olan bu engellemeler, bu yasaklar; bizim barış, demokrasi, adalet, hukuk, özgürlükler mücadelesini yürütmemize asla engel olmayacaktır.” dedi. 

Buldan, konuşmasının sonunda “Bir selamı da Sevgili Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan’a gönderiyoruz. Onların şahsında cezaevlerindeki tüm arkadaşlarımızı selamlıyoruz.” şeklinde konuştu.

İstanbul’da halk buluşmasının yapılacağı meydan polis bariyerleriyle kapatıldı

Buldan’ın açıklamasının ardından heyet yürüyüşlerinin ilk durağı olan İstanbul’a gitti. İstanbul’da akşam saat 19.00’da Esenyurt Meydanı’nda halk buluşması düzenlenecek.

Halk buluşmasının yapılacağı meydana gece saatlerinde getirilen polis bariyerleri, sabah saatlerinde yerleştirilmeye başlandı. Dizilen bariyerlerle meydanın çevresi ve yine meydana çıkan bazı yollar kapatıldı.

Kaynak: MA’da geçen bilgilerden derlenmiştir.