HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’ öncesi 3 kente giriş-çıkış ‘sınırlandırması’

HDP’nin “Darbelere Karşı Demokrasi Yürüyüşü” öncesi Edirne, Tekirdağ ve Van’da İl Hıfzısıhha Kurulları kararı olarak eylem ve etkinlik yasağı getirildi.

Kararlarda, üç kentin de giriş çıkışlarına “sınırlandırma” getirildi.

Van Valiliği yaptığı açıklamada yasak kararını “koronavirüs kapsamında alınacak ek tedbir” olarak açıkladı.

Fotoğraf: MA

HDP’nin 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari olarak iki koldan Ankara’ya yapacağı “Darbelere Karşı Demokrasi Yürüyüşü” nedeniyle Edirne, Tekirdağ ve Van’da İl Hıfzıssıhha Kurul kararlarıyla eylem ve etkinliklere “yasak”, kentlere giriş çıkışlara “sınırlandırma” getirildi.

Tekirdağ Valiliği’nin, resmi web sitesi üzerinden “İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararı” olarak yayımladığı açıklamada, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında 12 Haziran günü olağanüstü yapılan toplantıda alındığı belirtilen kararlara yer verildi.

‘Eylemler kamu düzeni ve güvenliğini tehlikeye düşürebilir’

6 madde şeklinde alınan kararların paylaşıldığı açıklamada, HDP’nin milletvekilliklerin düşürülmesinin protesto etmek amacıyla Tekirdağ ve bazı illerde toplanma çağrısı yaptığı belirtildi. Kararda, şöyle denildi:

“Bu tür eylemlerin kentimizde düzenlenmesi durumunda karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği, şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, katılımcı şahıslar ile diğer vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği, kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği, Coronavirüs (Covid-19)`le mücadeleyi zaafiyete uğratabilecek şekilde, kişiler arası teması arttıracağı öngörülmektedir.”

Kararlar ‘istenmeyen olay’ ve ‘salgının yayılmasını önlemek’ için alındı

Kararda, “İstenmeyen olayların önüne geçilebilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, Coronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması.” amacıyla alındığı belirtilen yasaklar yer aldı.

‘3 gün süreyle Tekirdağ’a giriş-çıkışlar sınırlandırıldı’

14 Haziran günü saat 08.00’dan 17 Haziran günü saat 08.00’a kadar üç gün süreyle il dışından Tekirdağ’a gelmek isteyen kişilere müsaade edilmeyeceği belirtilen kararda, Tekirdağ’a giriş-çıkışların sınırlandırıldığı ifade edildi.

Her türlü eylem ve etkinlik yasaklandı

Kararda, aynı tarihlerde Tekirdağ ili sınırları ilçesinde düzenlenebilecek her türlü eylem ve etkinliklerin de yasaklandığı belirtildi. Alınan kararlara uymayanlar hakkında ise adli ve idari işlemin yapılacağı kaydedildi.

Edirne’ye de 3 gün girişler sınırlandırıldı

Edirne Valiliği de, resmi web sayfasından “Sınırlandırma ve Yasaklama Kararı” başlığıyla paylaştığı açıklamada, 14 Haziran günü saat 08.00’dan 17 Haziran günü saat 08:00’a kadar üç gün süreyle kentteki tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığını, kente girişlerin sınırlandırıldığını bildirdi.

Açıklamada, yasak ve sınırlandırma kararı gerekçesinin, Tekirdağ İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararı’ndaki gerekçelerle aynı olduğu dikkat çekti. Açıklamada, gerekçe olarak şu ifadeler yer aldı:

“İstenmeyen olayların önüne geçilebilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, Kovid-19 salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması amacıyla..”

Van Valiliği yasak kararını salgına karşı ‘ek tedbir’ olarak açıkladı

Van Valiliği de, İl Hıfzısıhha Kurulu kararı olarak koronavirüs kapsamında kent için alınması gereken ek tedbirler olarak “yasak” kararlarını açıkladı. Valiliğin resmi web sayfasında yayımlanan ek tedbirler kapsamında, kente giriş çıkışlar ile her türlü eylem ve etkinliğin yasaklandığı belirtildi. Kararda, şu ifadeler yer aldı:

“Her türlü açık alanlarda yapılması planlanan eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla il sınırlarımıza gelen şahısların ve araçların ilimiz sınırları içerisine girişleri ve başka illerde gerçekleşmesi planlanan eylem/etkinliğe katılım amacı ile ilimizden çıkışları yasaklanmıştır.”

Araç veya yaya şekilde toplu olarak bulunmak da ‘kısıtlandı’

Ek tedbirler içerisinde il sınırları içinde araç, yaya ve benzeri şekilde toplu olarak bulunulması/dolaşılmasının da kısıtlandığının belirtildiği kararda, “İl sınırlarımız içinde karşılama ve uğurlama adı altında yapılabilecek her türlü etkinlik veya toplu hareketler kısıtlanmıştır.” denildi.

Ek tedbirler içinde ayrıca, kent sınırları içinde görevli kamu kurumları hariç olmak üzere yüksek sesle anons, duyuru ve benzeri ses sistemlerinin kullanımının da yasaklandığı kaydedildi.