HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’ sürüyor

HDP’nin Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” üçüncü gününde devam ediyor.

Hakkari’den başlayan yürüyüş, Van’ın ardından Bitlis’le devam ederken, Edirne’den başlayan yürüyüş ise İstanbul’da çeşitli temaslarla sürüyor.

Hakkari heyetini karşılamak için Şırnak, Mardin ve Bingöl’den Diyarbakır’a gelmek isteyen HDP’liler “yasak” gerekçesiyle engellendi.

‘Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’ Hakkari yürüyüşü Bitlis’le devam etti Fotoğraf: MA

HDP’nin Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” üçüncü gününde de devam ediyor. Hakkari’den başlayan yürüyüş Van’ın ardından Bitlis’le devam etti. HDP Van İl Örgütü’ne gelen heyet, “Em bi hev re” pankartı ile karşılandı. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, yürüyüşlerinin demokrasiye nefes aldırma yürüyüşü olduğunu söyleyerek, bugün Bitlis ve Batman’dan sonra Diyarbakır’da olacaklarını belirtti. Yürüyüşlerinin koronavirüs gerekçesiyle durdurulmak istendiğini ifade eden Aydeniz, “Dertleri korona değil, demokrasi korkusudur. Bunu iyi biliyoruz” dedi.

ESP’li Taşkıran: Sesimizi birleştirelim

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ise, “Bu yürüyüş önemlidir. Edirne’den Colemêrg’den (Hakkari) yola çıktık. Yaşadıklarımız ortada. Bir tarafta kapitalist kriz, bir tarafta korona. Sağlık emekçilerinin, işçi sınıfının halkların ve emekçilerin, şiddete ve baskıya itilmesi var. Bu koşullara isyandır demokrasi yürüyüşü.” ifadelerini kullandı. Onurlu bir gelecek için tüm halklara çağrıda bulunan Taşkıran, “Sesimizi birleştirelim, mutlaka biz kazanacağız.” dedi.

Yürüyüş Bitlis ile devam etti

Konuşmaların ardından, heyet alkış ve zılgıtlarla Bitlis’e uğurlandı. Heyet, Bitlis yol güzergahı boyunca yurttaşların ilgisiyle karşılandı. Araç sürücüleri korna çalarak, kimi yurttaşlar ise evlerinin balkonuna çıkarak heyeti selamladı. Yolda bir süre ezgiler eşliğinde halay çeken heyet, konvoyla Bitlis’e gitti.

Hakkari yürüyüşü bu akşam Diyarbakır’la devam edecek

Hakkari’den yürüyüşe başlayan heyet, bu akşam Diyarbakır’a gelecek. Heyet, Diyarbakır’da yapılacak karşılamanın ardından yürüyüşünü yarın kentteki sivil toplum örgütleri ve esnafları ziyaret ederek sürdürecek.

Mardin ve Şırnak’ta ‘seyahat yasağı’

Mardin ve ilçelerinden HDP’lilerin Diyarbakır’a gelişine izin verilmedi Fotoğraf: MA

Öte yandan Mardin ve Şırnak’tan Diyarbakır’a heyeti karşılamaya gelmek isteyen HDP’liler engellendi. Mardin’nin Midyat, Derik, Nusaybin, Kızıltepe ve diğer ilçelerden yola çıkan HDP’liler, Mardin-Diyarbakır yolu üzerindeki kontrol noktalarında durdurularak, kentten çıkışlarına “Koronavirüs tedbirleri kapsamında Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan tedbirler” gerekçesiyle izin verilmedi. HDP’lilere yazılı herhangi bir belge verilmedi.

HDP Mardin İl Örgütü binasının çevresine sabah saatlerinden itibaren zırhlı araç ve çevik kuvvet polisleri konumlandırıldı. Parti binasına giden polisler, İl Eşbaşkanı Salih Kuday’a aynı gerekçe ile kentten çıkılmasına izin verilmeyeceğini belirtti. Araçlarıyla yola çıkan partililer, Mardin-Diyarbakır yolundaki kontrol noktasında yeniden durduruldu. Bunun üzerine partililer geri döndü.

Şırnak ve ilçelerinden de araçlarıyla yola çıkan partililer, polis tarafından durdurularak “seyahat belgesi yok” gerekçesiyle Diyarbakır’a gitmeleri engellendi. Engelleme üzerine partililer geri döndü.

Bingöl’den yola çıkanlar 7 kontrol noktasında durduruldu

Bingöl’den Diyarbakır’a gelmek üzere araçlarıyla yola çıkan HDP’liler Diyarbakır il sınırında bulunan Abalı polis noktasında 3 buçuk saat bekletilirken, 7 kontrol noktasında da durduruldu. Diyarbakır’a gitmeleri engellenen partililere, Diyarbakır Valiliği’nin Covid-19  nedeniyle aldığı “toplu eylem ve etkinliklerin yasaklanması” gerekçe gösterildi. Uzun süre bekletilen partililer, Bingöl’e geri döndü.

Edirne yürüyüşü İstanbul’daki temaslarla sürüyor

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet EMEP’i ziyaret etti. Fotoğraf: MA

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyetin, Edirne’den başlattığı yürüyüş ise İstanbul’da dün Esenyurt’ta düzenlenen halk buluşmasının ardından bugün de çeşitli temaslarla sürüyor. Heyet, Emek Partisi’ni (EMEP) Bakırköy’de bulunan Merkezi İrtibat Bürosu’nda ziyaret etti. Heyeti, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Levent Tüzel ve İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros karşıladı. 

Gürkan: Saldırılar sadece HDP’ye değil demokrasi güçlerine

EMEP Genel Başkanı Gürkan, yürüyüşün çok önemli bir süreçte gerçekleştiğini dile getirerek, parti olarak bu süreçte HDP’nin yanında olduklarını ifade etti. HDP’ye dönük baskıların nedeninin Kürt sorunun çözümsüzlüğünden kaynaklandığını söyleyen Gürkan, saldırıların sadece HDP’ye değil, bir bütün olarak demokrasi güçlerine karşı yapıldığını vurguladı. Yürüyüşün taleplerinin sadece HDP’nin talepleri olmadığını ifade eden Gürkan, “Ülkenin demokrasi sorununu ortaya koyan taleplerdir.” dedi. 

Heyet DİB Koordinasyonu ile bir araya geldi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindekiler DİB Koordinasyonu ile buluştu. Fotoğraf: MA

Buldan ve beraberindeki heyet, daha sonra Demokrasi İçin Birlik (DİB) Koordinasyonu ile Beyoğlu’nda Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Heyeti, HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, DİB Koordinasyon Kurulu üyeleri Nesteren Davutoğlu ve Ayşegül Devecioğlu ile EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Levent Tüzel karşıladı.

Görüşme öncesinde basın mensuplarına konuşan Buldan, yürüyüşleri öncesinde 1 Haziran’da açıkladıkları “Tutum Belgesi” ile mücadele takvimlerini açıkladıklarına işaret etti. Buldan, konuşmasında Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya başlattıkları yürüyüşe ilişkin bilgi verdi.

Devecioğlu: HDP’nin yürüyüşünü destekliyoruz

DİB Koordinasyon Kurulu Üyesi Ayşegül Devecioğlu ise şöyle konuştu: “HDP’nin adalet ve demokrasi yürüyüşünü destekliyoruz. Yürüyüşü insanların fikirlerini, görüşlerini sokakta, medya yoluyla yazarak ifade etmeleri anayasal bir haktır. Biz bu anayasal hakkın yanında olduğumuzu ve devletin HDP’nin anayasal hakkını sağlamakla yükümlü olduğunu belirtiyoruz. Bu saldırılara karşı Meclis’te ve Meclis dışında her türlü mücadele aracını kullanarak topyekün bir cevaba ihtiyaç vardır. Önümüzdeki süreçte HDP ile birlikte yürümeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Buldan ve Devecioğlu’nun basına yaptıkları konuşmalarının ardından, heyetler basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

Kaynak: MA’da geçen bilgilerden derlenmiştir